300 българчета осиновени зад граница за 2011 г.

300 българчета осиновени зад граница за 2011 г.
300 международни осиновявания са извършени в България за миналата година. Снимка: olderchildadoption.com
A A+ A++ A

287 съгласия за осиновяване в чужбина са дадени през миналата година от министъра на правосъдието, съобщи Милена Първанова - директор на дирекция "Международни осиновявания" към Министерството на правосъдието.

Общо над 300 са осиновените деца през изминалата година, сочи справката на ведомството.

Според нея най-много малчугани са осиновени от италиански граждани и след процедурата са заминали да живеят с новите си родители.

Изоставените деца или сираците намират най-много осиновители в САЩ, Германия и Франция, каза Първанова в интервю за БТА в сряда.

В много от случаите осиновяващите родители имат изисквания за пола, възрастта и външния вид на детето. Някои дори посочват предпочитания за цвят на косата и на очите, допълни експертът.

„Макар да не е много лицеприятно да се посочват характеристики на дете, все пак осиновителите имат това право, защото се търси някакъв вид съгласие. Когато става дума и за етническия произход на детето също е важно да се посочат характеристики, ако новите родители изискват това", уточни Първанова.

„Най-логично за посочване като изискване за осиновителите е възрастта на детето. Затова и този аспект винаги се обсъжда. Понякога се прави преценка от социалните работници дете на каква възраст е подходящо да бъде осиновено от конкретно семейство. Целта е правилна преценка за отговорностите, които осиновяващото семейство може да носи за детето", поясни Милена Първанова.

„Най-често предмет на обсъждане при едно международно осиновяване е и произходът на биологичните родители на детето", добави тя.

„В България все още осиновяването е процес, който не се възприема от обществото по начин, по който това става в други страни. В чужбина този процес е открит и дори се празнува. Всичко е въпрос на промяна на нагласите на обществото", твърди Милена Първанова.

По думите й консервативното възприемане на процеса може да бъде преодоляно с помощта на специалистите, още докато семейството чака дете, което да осинови.

Милена Първанова обясни, че в регистъра на осиновяващите се пазят всички досиета на семействата, които чакат да започне процедурата по осиновяване. Така както всеки ден постъпват нови кандидати, така има и такива, които вече приключват процедурата и данните се заличават.

В момента около 2000 осиновяващи са на различен етап от процедурата, посочи експертът.

Всяко семейство чака отговор различен период - от няколко месеца до няколко години.

„Най-трудно се намират семейства за деца над осем-девет години, уточни експертът. Макар и единици има случаи, при които семейства не полагат необходимите грижи за деца със специфични нужди, които са осиновили", отбеляза Първанова.

#осиновяване #Министерство на правосъдието #сираци

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници