Първа помощ при слънчево изгаряне

Първа помощ при слънчево изгаряне
A A+ A++ A

Какво да правите, когато след излагане на слънце кожата ви е зачервена, болезнена, чувствителна? Какво и доколко ще облекчи симптомите на слънчевото изгаряне?

Изгарянето на кожата под действието на слънчевите лъчи (а и от други УВ-източници като солариум) се наблюдава до няколко часа след излагането на УВ-лъчението. Симптомите се разпознават лесно и бързо възниква въпросът как да си помогнем.

  • Лекарства срещу болката – болката при изгарянето започва постепенно и се усилва до различна степен в зависимост от степента на изгаряне. Можете да успокоите болката, като приемете нестероидно противовъзпалително средство като аспирин или ибупрофен например. С повишено внимание при децата трябва да се прилага аспиринът. Прието е той да не се дава на деца под 12 години поради риск от развитие на рядко, но животозастрашаващо състояние, известно като синдром на Рей. Нестероидните противовъзпалителни ще облекчат и високата температура, и общото неразположение, което е възможно да придружава локалните симптоми на изгарянето.
  • Охлаждащ компрес срещу загряването – на мястото на изгаряне кожата се усеща топла, подута, зачервена. Тези признаци на локален възпалителен процес можете да облекчите, като се постави охлаждащ (не много студен) компрес или превръзка на мястото на изгарянето. Един охлаждащ душ също има облекчаващ ефект.
  • Овлажняващ крем срещу изсушаването – на мястото на изгаряне (а и на цялата кожна повърхност, която е била изложена продължително време на слънце) се наблюдава изсушаване, опъване, неприятно чувство на сухота. Ще го облекчите, като го намажете обилно с лосион или крем с овлажняващ ефект. Най-добре е той да съдържа алое вера (каквито са повечето лосиони за след слънце), който е известен с успокояващия си ефект.
  • Грижа срещу инфектирането – от особено значение при изгаряне е да не нарушавате целостта на кожата допълнително, да не пукате мехурите, които е възможно да се образуват. Изкъпете се с хладка вода, но не използвайте агресивни продукти - гъби за търкане и др., с които само бихте раздразнили допълнително кожата.

Внимавайте в желанието си да се отървете от болката! Човек е много изобретателен в стремежа си да се справи с изгарянето. Масово се прилагат кисело мляко, сурови яйца, урина и най-различни други „домашни” мехлеми. Не, не е уместно да се прилагат подобни начини за лечение на изгарянето. Те не помагат. Известните им „лечебни” свойства са само въпрос на внушение. Освен че не лекуват, те са идеалната причина да се развие инфекция!

Ако болката и високата температура не преминат до няколко дена или симптомите се засилят, необходимо е да се консултирате с лекар.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници