Мая Манолова към КЕВР: Защо цената на природния газ е като 2015-а, а на парното - с 20% по-висока

Мая Манолова към КЕВР: Защо цената на природния газ е като 2015-а, а на парното - с 20% по-висока
A A+ A++ A
Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди поскъпването на парното и топлата вода с от 2 до 9 процента от първи октомври. От топлофикациите изразиха опасение, че при тези цени ще търпят загуби, а това ще затрудни и потребителите да си плащат сметките.
От своя страна, омбудсманът Мая Манолова каза, че политиката на регулатора е при увеличние на цените на газа да вдига и цените на парното и топлата вода. Но когато газът поевтинява, от това не следва поевтиняване и на парното - подчерта Манолова:
 

"Моят въпрос към КЕВР е защо при една и съща цена на природния газ спрямо 2015 година, сега цената на парното е с  над 20 процента по висока. Становището ми като омбудсман е, че това увеличение на природния газ не трябва да води след себе си увеличение на цената на парното, защото тя и в момента е по висока при същата цена на природния газ от преди две години".

 
Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов обясни, че примерът на Манолова е за Топлофикация София и е от период, в който цената на парното е била задържана ниска, като това е било компенсирано чрез по-високи цени на тока.

"Така нареченият "данък социално спокойствие", което означаваше, при повишаване цената на  природния газ, да се задържа цената на топлинната енергия за няколко големи града в България, а за сметка на това цялото население и бизнесът да плащат това чрез сметките за електроенергия. Това е абсолютна несправедливост - да караме хората в малките градове, в селцата и бизнеса да доплащат, за да бъде слабо променена цената на топлинна енергия, която ползват гражданите в няколко големи града на България".

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници