Предлагат жестовият език да стане избираем предмет

Предлагат жестовият език да стане избираем предмет
A A+ A++ A

Жестовият език трябва да се признае като официален език в България и да се въведе като задължителен или избираем предмет в общообразователните училища. 
За тази промяна призова преподавателят от Софийски университет "Св. Климент Охридски" проф. Цанка Попзлатева на брифинг в просветното министерство. На него бе представен първият Речник на жестовия език.

По думите на Попзлатева жестовият език се състои от над 5600 символи и знаци, които се групират в три сегмента, наречени още кереми. Първият сегмент е формата на ръката, следван от местоположението на тялото и характеристиката на самото движение.

"Жестовете се възприемат като подобие на дактителната азбука" обясни тя и допълни, че жестовият знак е изграден на системен принцип, който образува информацията от лявото полукълбо на мозъка.

Грета Ганчева, директор на "Приобщаващо образование" към МОН, добави, че конфигурациите на ръката трябва да бъдат групирани в 22 семейства, които включват 22 основни форми за ръката и 37 техни разновидности за общуване.

"Ще изпратим план до Всеобщата конвенция на ООН за правата на човека, с която да се легализира и установи жестовият език като официален", каза още Ганчева.

Тя отправи призив и към всички ръководители на администрации и неправителствени организации да назначават глухи хора на работа, които да обслужват и подкрепят нуждите на други хора със сродни заболявания.

Цветен Кунчев, председател на фондацията "Глухи без граници" от своя страна заяви, че жестовият език трябва да стане равен с всички останали езици на територията на Европа.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници