Частните съдебни изпълнители събрали 5,2 млрд. лв. от длъжници

Частните съдебни изпълнители събрали 5,2 млрд. лв. от длъжници
iNews.bg
A A+ A++ A

Частните съдебни изпълнители са събрали близо 5,2 млрд. лв. от длъжници за последните пет години. Това показва годишният отчет на Камарата на Частните съдебни изпълнители, цитиран от Труд.
 
За периода събирачите са завели 963 000 съдебни дела срещу неизрядни платци, което прави средно по 200 000 дела годишно. Според данните едва половината от тях са приключени, а останалите остават неразрешени.
 
През 2016 г. частните съдебни изпълнители са събрали 1,03 млрд. лв. от длъжници.
 
"Връщаме все повече "държавни пари", а в тежката финансова ситуация, в която се намират българските общини, те предпочитат да работят с частните бирници. Почти всички от общинските администрации вече ползват услугите на частни съдебни изрълнители. От 2014 г. насам имаме 120% ръст при делата на местните администрации", обясниха от камарата.
 
През 2016 г. в регистъра на публичните продажби на Камарата на частните съдебни изпълнители са публикувани 50 818 обяви за продажби на имущество на длъжници. От тях 45 646 обяви са за недвижими имоти, 1751 са за МПС, а 3421 - за движими вещи.

Войната на Манолова срещу частните съдилища

Припомняме, че омбудсманът Мая Манолова поде истинска война срещу частните бирници. Тя настоява парламентът да ограничи действията на частните съдилища срещу длъжниците. Най-честите жалби, които потърпевши граждани изпращат до обществения защитник, са, че са осъдени без дори да знаят за това, както и че задълженията им са нараснали многократно в резултат на разходи по съдебното изпълнение.

От началото на годината над 500 жалби от граждани за произвол на частните съдебни изпълнители са постъпили при омбудсмана. За сравнение през изминалата 2016 г. тези сигнали са общо около 600.

Манолова настоява новото Народно събрание да разгледа възможно най-бързо предложенията, които тя внесе преди седмица, за ограничение на правата на частните съдебни изпълнители.
 
"Изцяло да отпадне уведомяването чрез залепване при заповедни производства и при постановяване на неприсъствени решения. Вторият по-мек вариант е да бъдат създадени повече гаранции, че длъжникът ще бъде уведомен чрез задължение за посещение на адрес минимум три пъти, едното от които посещения за е в неработен ден, а също и длъжникът да може да бъде търсен не само по местоживеене, но и по месторабота", предлага омбудсманът в своя законопроект.

Източник: iNews.bg

#частни съдебни изпълнители #длъжници

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници