Три българки отличени за принос към науката

Три българки отличени за принос към науката
Снимка: nauka.bg
A A+ A++ A

Три обещаващи млади български жени учени – д-р Антония Вълчева, д-р Деница Теофанова и д-р Мария Соскова, бяха отличени с национални стипендии за своя изключителен принос в областта на науката. Стипендиите са в размер на 5000 евро всяка и се предоставят от световната програма на L'Oréal и UNESCO „За жените в науката“. Стипендиите ще подпомогнат научните изследвания на жените учени и ще насърчат професионалното им развитие.

Проект за търсене и изследване на променливи обекти в галактиката М 31 (Андромеда), която е най-близката до Земята спирална галактика, спечели стипендия на Националното издание на стипендиантската програма „За жените в науката в България”, предаде БГНЕС.

Проектът е на гл. ас. д-р Антония Вълчева от Физическия факултет към СУ и целта му е да се изследват променливи обекти, тип Нови, които се характеризират с избухвания, които ги правят милиони пъти по-ярки.

„Ние можем да ги наблюдаваме благодарение на тези избухвания и, ако може да проведем дълговременни наблюдения на тези обекти, може да определим много важни техни физични параметри, които не може да се наблюдават директно, а единствено чрез фотометричните изменения на блясъка може да се определят характеристики на системите на самите обекти”, разказа пред БГНЕС гл. ас. д-р Антония Вълчева.

Тя обясни, че Андромеда е много подходяща галактика, тъй като в нея Новите имат достатъчен блясък, така че да бъдат наблюдавани от Земята. В България активно се работи по тази темата, още от 2004 г., а до момента българската група е откривател на 32 Нови, получени са и десетки наблюдателни данни.

''Чрез изпълнението на проекта ще можем да направим криви на блясъка и да оценим какво е поведението на Новите на по-кратки времеви скали,'' добави тя. От 2013 г. се обосновава студентска астрономическа обсерватория на 35 км от София - „Плана”.

„Идеята ни е да реализираме там среда, където могат да се извършват реални задачи с наличната техника и модернизирането и, което ще направим, благодарение на стипендията по програма „За жените в науката в България”. Освен това тази техника ще се използва от нашите студенти в тяхната практика”, заяви още гл. ас. д-р Антония Вълчева. Тя е убедена, че финансирането на науката в България не е достатъчно, но, според нея, това не пречи учените ни да получават добри резултати.


#Андромеда #Андромеда

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Култура
Последно от Култура

Всички новини от Култура »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници