Обратно към пълната версия на статията »

Новите приоритети на българските работници: Проучване разкрива изненадващи тенденции на пазара на труда

Новите приоритети на българските работници: Проучване разкрива изненадващи тенденции на пазара на труда

Frank Rietsch from Pixabay

A A+ A++ A

Българският пазар на труда се движи успоредно със световните тенденции към дигитализация и ускоряването на работния процес в много насоки. Днес, с помощта на CVwizard.com и проучването, което проведоха на над 1000 респондента можем да ви предоставим с актуална информация от пазара на труда в България и иновационното му развитие към разнообразни професии.

Важно е за България, както всички страни от ЕС и по света да се адаптират към новостите и да имплементират различни подходи в работния процес. Изоставането на един трудов пазар може да доведе до сериозни последици за жителите на тази страна, а и също така да има ефект върху тенденциите на младите. Набор от статистиките показаха, че българите никак не изостават в професионалното си развитие, а че даже спомагат иновацията в световен мащаб.

А сега, нека разгледахме резултати от това професионално проучване и да разберем как световните тенденции на пазара на труда въздействат на българския!

Какво показаха резултатите базирани на пол?

Проучването се поделя по няколко основни фактора, като пол, възраст, семейно положение, квалификация и т.н. Нека започнем с може би на конфликтния фактор за пазара на труда, а именно пола.

На респондентите им бяха зададени няколко въпроса, като:

Изисква ли вашата работа някаква форма на професионална или специфична квалификация?”

Резултатите тук показват, че на 74.78% от участниците им е нужна някаква форма на квалификация в настоящата професия, която практикуват.

Свързано ли е образованието, което сте завършил/а с работата, която практикувате?”

Тук средния процент е 68.45%, а именно, че образованието на повече от половината участници им е свързано с професията и им помага по един или друг начин.

Считате ли, че образованието е важно за да си намерите високо платена професия?”

Повече от 52% смятат, (55% мъже и 49% жени), че образованието е важна част в откриването на добре платена работа.

Получавали ли сте приложение за работа през платформата LinkedIn?”

Тук, 51.12% от респондентите са получавали предложение за работа чрез LinkedIn, като 54.21% от тях са жени, а пък 47.96% са мъже.

Търсите ли си активно работа, въпреки, че вече сте назначен?”

Повече от 46% от участниците са посочили, че активно си търсят работа, въпреки настоящата им позиция, 47% от които са жени, а пък 45.8% от които са мъже.

Смятате ли, че настоящата ви длъжност е добре платена по ваш стандарт?”

61.05% от заелите участие са заявили сегашната си длъжност като добре платена, като 67% от жените са посочили “Да” и повече от 55.15% от мъжете също са посочили “Да.”

Ако спрямо вас за изявени негативи, с какво може да са обвързани те?”

Най-голямата част от заявилите негативи са мъже, като негатива е често свързан с възрастта им с повече от 38.02%. На второ място също са мъже, но този път негатива е обвързан с расата им (28.52%).

Изводи за българския пазар

Както вече разгледахме, разнообразието на респонденти с различни приоритети и нагласа са налице. За да обобщим информацията, която разгледахме горе, нека направим съответните изводи и да организираме процентите на отговорилите.

Спрямо анкетата, наблюдаваме ръст/спад в:

Необходимост от професионална квалификация: Тук наблюдаваме силен ръст на отговорилите, че образователно-квалификационната степен им е необходима в намирането на работа.

Нагласи при заетите: Въпреки разнообразието от различни отговори тук, голяма част от вече наетите респонденти, активно си търсят нова работа, предлагаща по-добри условия или заплащане.

Тенденции при търсене на работа: Тук наблюдаваме и ръст и спад едновременно, тъй като повечето от респондентите заявят, че са отказали множество предложения за работа по една или друга причина.

Какво показаха резултатите базирани на възраст?

След като разбрахме как полът на нашите участници влияе на тяхното кариерно и професионално развитие, нека разберем какъв възрастта въздейства същите фактори.

Изисква ли вашата работа някаква форма на професионална или специфична квалификация?”

73.21% от участниците във възрастовата група между 18 и 29 г. Са отговорили, че се нуждаят от един или друг вид образователно-квалификационна степен за да работят. Числото се увеличава при по-големите, както 30-44 г.74.28% и възраст над 45 90%.

Свързано ли е образованието, което сте завършил/а с работата, която практикувате?”

Тук числото също е голямо на положителното отговорилите, като повече от 68% от хората между 18 и 29 годишна възраст са отговорили с “Да.”

Считате ли, че образованието е важно за да си намерите високо платена професия?”

Тук също наблюдаваме ръст в процента на положително отговорилите, като 51.79% смятат, че се нуждаят от квалификация за да си намерят високо платена работа между 18 и 29 години. Числото нараства, като процента за 30-44 г. е 51.15% а пък над 45 – 76%.

Получавали ли сте приложение за работа през платформата LinkedIn?”

Повече от 50.5% от респондентите между 18 и 29 годишна възраст в проучването заявяват, че са получили предложение за работа в LinkedIn. Числото остава подобно и за другите възрастови групи, като 50.57% между 35-44 са дали положителен отговор, а пък 58% над 45 също.

Търсите ли си активно работа, въпреки, че вече сте назначен?”

Ще можете лесно да отгатнете този отговор, базирайки се на статиските, които разгледахме досега. 41.4% между 18 и 29 г. активно си търсят работа, въпреки, че вече са назначение, 47.7% между 35 и 44 г. Също, а пък респондентите дали положителен отговор над 45 са цели 60%.

Смятате ли, че настоящата ви длъжност е добре платена по ваш стандарт?”

Въпреки, че отговорът на този въпрос може да е противоречив за стандартите на респондентите участвали в проучването, отговорите са ясни. Над 62.8% в групата на 18 до 29 г. смятат, че сегашната им работа е добре платена. 59.4% за групата между 35-44 г. И 74% са респонденти над 45 годишна възраст.

Ако спрямо вас за изявени негативи, с какво може да са обвързани те?”

Отговорите тук със сигурност ще ви бъдат интересни, тъй като 35.11% от респондентите между 18 и 29 годишна възраст са получавали най-голям негатив от работодатели или колеги поради възрастта им.

На второ място се нареждат хората между 45 и 60 годишна възраст, като 47.06% се притесняват също заради тяхната възраст. На трето и последно място се класират респонденти между 18 и 29 г. като над 29% се притесняват от тяхната раса.

Изводи за българския пазар

Изводите, които можем да направим спрямо информацията, която разгледахме е, че при един развиващ се пазар, всякакъв ресурс е от важност, без значение вашата раса, възраст и дори степен на квалификация.

За късмет, Българският пазар не остава по назад по иновационни идеи и имплементации на нов вид работа.

Необходимост от професионална квалификация: И двата края на възрастовите групи, които разгледахме, кореспондиращите се нуждаят от един или друг вид квалификация за да практикуват мечтаната си професия.

Нагласи при заетите: По-голямата част от участниците в анкетата активно си търсят работа, без значение от възрастта им.

Тенденции при търсене на работа: Респондентите от по-младите възрастови групи имат по-голямата тенденция към алтернативи или нови професии за българския пазар.

Как да се адаптираме към един еволюиращ пазар?

За да имате възможността да останете актуален в един развиващ се пазар е важно да сте в крак с новостите и тенденциите към различни начини за практикуване на професията. Това разбира се, само по себе си е трудно ако нямате изграден план за действие.

Нека разгледахме най-важните фактори, които ще ви попречат да останете назад:

Следете новите тенденции: Използвайте актуални платформи и социални медии като LinkedIn за да останете в крак с най-новите професии и да следите професионалната дейност на младите.

Обогатявайте квалификациите си: Въпреки, че повечето видове квалификации вече са “отживелица” спрямо голяма част от младите, е важно постоянно да адаптирате нови умения и знания, които да прилагате в професията си.

Останете конкурентен: Изключително важно е да останете конкурентен спрямо всичко. Непрестанно изпъквайте с умения и знания, които не всеки има за да останете адаптиран към един еволюиращ пазар.

Заключение:

Това е всичко, което можем да разгледахме за развиващия се пазар на труда по света и импликациите му в България. Ще настъпят сериозни промени на пазара на труда с помощта на дигитализация, изкуствен интелект и нов начин на работа и ако не приемем належащите промени, ще останем назад.

Като вече разбрахте, е важно непрестанно да обогатявате набора си от умения и знания за да може да се съревновавате за позициите, които искрено мечтаете и желаете да практикувате.

#България #работещи