
Българите и румънците дават повече, отколкото взимат на Европа

Българските и румънските имигранти в Западна Европа са дали повече, отколкото са взели от икономическа гледна точка. В особено висока степен това важи за имигрантите във Великобритания и Ирландия. Това показва проучване на шведски икономист, цитирано от AFP и „Фокус“.
Швеция е една от най-щедрите европейски страни към своите имигранти, а разликата между броя на безработните имигранти и броя на местните безработни е най-голяма. В същото време един български или румънски имигрант носи с 30% повече на държавата, отколкото й струва.
До това заключение стига Йоаким Руист, изследовател в Университета в Гьотеборг. Той е направил изчисления за Швеция, където българите и румънците работят свободно от 2007 година насам, както и за останалите 14 страни от ЕС, преди влизането на страните от бившия комунистически блок.
Изчислени са данъците и таксите, които те плащат, и държавните разходи, от които са се възползвали, като социални и семейни помощи, образование, здравеопазване, публични услуги.
Според него Великобритания и Ирландия са двете страни, които печелят най-много от имиграцията - от една страна, защото в повечето случаи българите и румънците вече знаят английски език, а от друга страна, защото двете страни са със „сравнително слаба социална държава“.
Изследването е направено сред представителна извадка от 20% от общо 10 хиляди българи и румънци, които са живеели в Швеция в края на 2011 година.
Още по темата:
- » ЕП ни размаха пръст: Санкции, ако не приемете Истанбулската конвенция
- » Вземаме по-малко пари от европейците, а храната ни по-скъпа
- » Представителката на Швеция спечели тазгодишната "Евровизия" (ВИДЕО)