Финландия спечели срещу Канада в драма и е новият световен шампион по хокей на лед

Сакари Манинен вкара в продължението, а Микаел Гранлунд отбеляза два гола в рамките на минута и половина и Финландия победи с 4:3 Канада на финала на Световното първенство по хокей на лед.

Канадците поведоха с гол на Дилан Къзънс в началото на втората третина, но последната част премина изцяло под контрола на домакините на турнира заради недисциплинирана игра на противника, а и поради скандално съдийско рамо в полза на скандинавците. Само до четвъртата минута 27-кратните шампиони отнесоха три двуминутни наказания за две препъвания и един вдигнат стик, а домакините се възползваха. Микаел Гранлунд изравни след 44:13 минути игра при двоен пауърплей, а 104 секунди по-късно играчът на Нешвил направи пълен обрат от единично наказание.

И за двата си гола Гранлунд получи асистенции от Мико Лехтонен, който завърши мача с две точки. Йоел Армия пък се разписа с първото докосване след була шест минути преди края и по този начин финландците се сдобиха с две шайби аванс, но това не беше всичко.

Канада стигна до два късни гола и го направи само за броени секунди, след като изваждаше вратаря си Мат Томкинс. Зак Уайтклауд намали след 57:48 минути игра, а само 48 секунди по-късно Макс Комтоа изравни и изпрати мача в допълнителна част. Тя обаче продължи само 6:42 минути. Канадците допуснаха първата грешка с ново препъване на Томас Чабът, а домакините се възползваха отново и Сакари Манинен вкара безценния гол при числено предимство. За него асистира Гранлунд, който завърши с три точки.

Така Финландия спечели четвъртата си световна титла след тези през 1995, 2011 и 2019, дублирайки я и с олимпийска титла през лятото на 2021 г.