Без бг спортисти на закриването на Зимната олимпиада в Пекин

За втори пореден път Норвегия спечели по убедителен начин надпреварата по нации на зимна олимпиада. Скандинавската държава завърши на първо място в класирането по медали на XXIV игри в Пекин `22 както по брой титли, така и по общ брой спечелени отличия.

В китайската столица норвежките спортисти извоюваха общо 37 медала - 16 златни, 8 сребърни и 13 бронзови. Това представлява повече от 10% от всички 327 отличия, разпределени в 109 комплекта.

На второ място в подреждането завърши Германия, чиито състезатели взеха 12 златни, 10 сребърни и 5 бронзови медала (общо 27). Челната тройка допълни домакинът Китай със своите 9 олимпийски титли, 4 втори и 2 трети места (общо 15 медала).

Прави впечатление отстъплението на традиционна сила в зимните спортове като Канада. "Кленовите листа", които бяха победители по нации на домакинските си игри във Ванкувър `10 и неизменно влизаха в Топ 3 на олимпиадите в Сочи `14 и ПьонгЧанг `18, сега завършиха едва на 11-а позиция с 4 златни, 8 сребърни и 14 бронзови отличия (общо 26).

По абсолютен брой медали на второ място в Пекин `22 след Норвегия е отборът на Руския олимпийски комитет с общо 32 отличия - 6 златни, 12 сребърни и 14 бронзови. Те отреждат на "сборная" 9-а позиция в стандартното подреждане.

На предишната зимна олимпиада в Южна Корея норвежците също оглавиха крайното класиране, изпреварвайки германците. Тогава обаче двете нации имаха равен брой титли (по 14), а предимство на скандинавците донесоха останалите призови постижения (14 сребърни и 11 бронзови срещу съответно 10 и 7 за "маншафта").

В Китай медали спечелиха общо 29 държави, като последното 27-о място в таблицата поделиха ЕстонияЛатвия и Полша с по един бронз.

На четвърта поредна "бяла" олимпиада България не успя да спечели медал. Последният български спортист, извоювал олимпийско отличие, е Евгения Раданова със своя бронз на 500 м шорттрек от игрите в Торино `06. В Пекин `22 най-доброто постижение на наш състезател беше 9-ото място на скиора Алберт Попов в алпийския слалом.

ЦЕРЕМОНИЯТА ПО ЗАКРИВАНЕТО МИНА БЕЗ НАШИ СПОРТИСТИ

Без български състезатели премина церемонията по закриването на зимните олимпийски игри в Пекин. Причината е в строгите правила срещу разпространение на COVID-19, наложени от домакините. Изискванията са всеки олимпиец да напусне Китай най-късно 85 часа след последното си състезание. Така вчера в България се прибра фигуристката Александра Фейгин, чието състезание бе в четвъртък. Биатлонистите Милена Тодорова и Владимир Илиев бяха резерви за масовите стартове, но така и не получиха възможност да стартират. Затова вчера те отпътуваха за следващите си стартове за Световната купа.

Впечатляващата церемония приключи с традиционното предаване на олимпийския флаг на кметовете на Милано и Кортина д`Ампецо, където през 2026 г. ще се проведат XXV зимни олимпийски игри.