Задружна България изкопчи точка от еврошампиона Италия във Флоренция с гол на Атанас Илиев

България изтръгна и изстрада точка от европейския шампион Италия в двубой от световните квалификации за Катар 2022, завършил 1:1. Момчетата на Ясен Петров успяха да удържат италианците и спечелиха първа точка в историята за националния ни тим на Апенините.

Федерико Киеза даде аванс на "скуадра адзура" още в 16-ата минута. Атанас Илиев вкара втория си гол с националната фланелка в 40-ата минута, с което изравни резултата на "Артемио Франки" във Флоренция.

До края на двубоя италианците агресивно търсиха втория си гол в мача, но защитата на България бе непробиваема и така "лъвовете" на Ясен Петров успяха да вземат точка от европейския шампион във Флоренция.

Националният ни тим вече има две точки в група С, което му отрежда четвъртото място. Италианците продължават да са лидери с 10. Швейцария има шест, а Северна Ирландия 4. Литва няма спечелена точка, а "лъвовете" посрещат именно този тим в неделя от 19:00ч. на Националния стадион "Васил Левски".

Италианците очаквано започнаха с атаките още в началните минути. В 3-ата минута Жоржиньо опита да изведе Николо Барела, но Георги Костадинов стигна първи до топката. В следващите минути Барела, Жоржиньо и Киеза опитаха да създадат опасност пред вратата на Георгиев, но без успех.

В 9-ата минута Доминик Янков сбърка с подаването и вместо на Десподов даде топката на играч на италианците, което уби българската атака. В 12-ата минута Георги Георгиев излезе напред, за да затвори Лоренцо Инсиние, който стреля покрай вратата на България.

В 14-ата минута България стигна до първата си по-добра атака, когато Десподов напредна с топка в крака, но прати топката покрай вратата на Донарума.

В 16-ата минута италианците поведоха в резултата. Киеза навърза няколко играчи на България около себе си преди да подаде към Чиро Имобиле, който бързо му върна топката, а нападателят на Ювентус със силен шут прати топката във вратата на Георгиев.

След попадението италианците изобщо не намалиха темпото на игра. В 27-ата минута Чиро Имобиле стреля от дъгата на наказателното поле, но изстрелът му бе слаб и не затрудни Георгиев. Седем минути след това Чиро Имобиле се възползва от грешка на Вальо Антов и стреля към вратата на България, но Георгиев успя да спаси.

В 39-ата минута България изравни! Десподов навлезе в наказателното поле и подаде към Атанас Илиев, който отблизо прати топката във вратата на Джанлуиджи Донарума!

Италианците отново тръгнаха в атака след получения гол. Минута преди края на първата част Георги Георгиев успя с крак да избие топката след удар на Лоренцо Инсиние.

За втората част Ясен Петров пусна в игра Спас Делев на мястото на Георги Йомов.

Очаквано италианците започнаха и второто полувреме по-агресивно. В 48-ата минута Валентин Антов и Георги Георгиев не се разбраха, а вратарят на България увисна, за щастие Петко Христов успя да изчисти малко преди голлинията. В 56-ата минута Петко Христов спря поредната атака на "скуадра адзура". Атаките на Италия продължаваха една след друга. В 60-ата минута Николо Барела отправи мощен удар към вратата на "лъвовете", който мина покрай нея.

В 61-ата минута Витанов сгреши в опасна зона пред наказателното поле, като само добрата намеса на Георги Георгиев предотврати втори гол на Киеза в двубоя.

Новото попълнение на ЦСКА Калоян Кръстев направи дебюта си в мъжкия национален тим в 70-ата минута, заменяйки голмайстора в двубоя Атанас Илиев.

В следващите минути момчетата на Роберто Манчини все повече увеличиха натиска си. В 79-ата минута нямаше играч на "скуадра адзура", който да засече във вратата успоредно центриране на Доменико Берарди, а Недялков след това изчисти в корнер. В 84-ата минута Ивайло Чочев извърши нарушение в близост до наказателното поле, което доведе до пряк свободен удар. За да изпълни зад топката застана Леонардо Бонучи, който прати топката над вратата.

Съставите:

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 5. Алесандро Флоренци (64' 2. Рафаел Толой), 19. Леонардо Бонучи -к, 5. Франческо Ачерби, 13. Емерсон Палмиери (90' 7. Лоренцо Пелегрини), 18. Николо Барела (64'  16. Браян Кристанте), 8. Жоржиньо, 6. Марко Верати, 14. Федерико Киеза, 17. Чиро Имобиле (76' 9. Джакомо Распадори), 10. Лоренцо Инсиние (75' 11. Доменико Берарди)

Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 12. Пиерлуиджи Голини, 2. Рафаел Толой, 3. Джорджо Киелини, 4. Кристиано Бираги, 7. Лоренцо Пелегрини, 9. Джакомо Распадори, 11. Доменико Берарди, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 22. Гаетано Кастровили, 23. Алесандро Бастони

Треньор: Роберто Манчини

България:  23. Георги Георгиев, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков, 8. Петър Витанов (75' 16. Кристиян Малинов), 7. Георги Костадинов -к , 12. Доминик Янков (57' 18. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов (75' 6. Радослав Кирилов), 17. Георги Йомов (46' 9. Спас Делев), 19. Атанас Илиев (70' 10. Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов, 6. Радослав Кирилов, 9. Спас Делев, 10. Калоян Кръстев, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 18. Ивайло Чочев, 20. Димитър Илиев, 21. Димитър Велковски, 22. Илиан Илиев-младши