COVID-19 по света: САЩ очаква нов бум на заразените след Коледа

COVID-19 по света: САЩ очаква нов бум на заразените след Коледа
A A+ A++ A

Руската ваксина срещу коронавирус „Спутник V” няма да се разпространява в ЕС. "Решението на властите на Унгария да разрешат използването на руската ваксина срещу коронавирус „Спутник V” не се отнася за територията на ЕС", заяви говорител на ЕК. 

Европейският съюз предпочита всички ваксини, които се предлагат на европейските граждани, да бъдат одобрени от Европейската агенция по лекарствата. Отделните държави може да разрешат използването на ваксина на своята територия и да я разпространят сред своите граждани. „Но ние се обявяваме за максимална прозрачност на процедурите, свързани с ваксината”, уточни говорителят, цитиран от БГНЕС.

От Европейската комисия подчертаха, че държавата носи сама отговорност за ограниченото във времето спешно решение.

На 13 ноември министърът на промишлеността на Русия Денис Мантуров обсъди с унгарския външен министър Петер Сиярто производството на руската ваксина в Унгария, където вече започна подготовка на производствени мощности. Сиярто заяви, че през декември в страната ще започне доставката на малки партиди от руската ваксина „Спутник V”, а по-големи количества може да се очакват през януари. 

Чехия смекчава мерките

Броят на новозаразените с нови коронавирус в Чехия спадна под 5 000 през шест от последните седем дни. Поради тази причина от 3 декември чешкото правителство ще разреши отварянето на ресторанти и магазини за стоки, което не са от първа необходимост.

Страната преминава към по-ниската трета степен от петстепенната скала за риск от патогена. Това ще позволи отваряне на заведения и търговски обекти, но при намален брой клиенти за спазване на социална дистанция.

Отменя се нощният час, музеите може да работя при ограничен капацитет, подновяват се индивидуалните спортни занимания. Баровете ще работят до 22:00 часа. Разрешава се събирането на 50 души на открито и 10 на закрито, при ограничения от шест души навсякъде сега, съобщи БНТ.

Китай регистрира 18 нови случая на Covid-19, Япония - 2066

Китай пък регистрира 18 нови случая на коронавирус през последното денонощие, като 15 от тях са привнесени от чужбина. Това се посочва в съобщение на националните здравни власти.

Броят на безсимптомните случаи, които Китай не класифицира като потвърдени, са нараснали до 17.

В Токио бяха регистрирани 418 нови случая на заразяване с коронавируса за последното денонощие. В цяла Япония през последното денонощие са регистрирани 2066 новозаразени, с което общият им брой достигна 148 280.

В момента в страната няма ограничения върху бизнеса, заради пандемията. Властите призоваха за намаляване на работното време на ресторантите в редица региони. Носенето на маски е с препоръчителен характер, но даже на улиците местните жители предпочитат да използват тези средства за индивидуална защита, отбелязват информационните агенции.

САЩ очакват нов пик след Коледа

Водещият експерт на САЩ по инфекциозни заболявания д-р Антъни Фаучи предупреди, че страната може да се сблъска с нов пик от заразени с COVID-19 по време и след коледните празници.

Броят на заразените с коронавирус в САЩ в последните седмици достигна най-високото си равнище от пролетта насам. Потвърдените случаи досега са 13,3 милиона, включително около 4 милиона, регистрирани през ноември, сочат данните на университета „Джонс Хопкинс“

Случаите на коронавирус са намалели с около 30% в Англия по време на втория локдаун в страната, съобщи CNN с позоваване на изследователи от Острова. Изследвания на над 105 000 души показаха, че инфекциите с Covid-19 намаляват в Англия, според междинен доклад от програмата за оценка на предаването в общността в реално време (REACT).

Докладът включва резултати от тестове за коронавирус, направени между 13 и 24 ноември, и показва, че „приблизително средно 0,96% от населението на Англия има вируса, или около 1 на 100 души“.

„Това е приблизително 30% спад в броя на инфекциите в сравнение с предишни констатации, при които повече от 1 на 80 или 1,3% от хората са били заразени с вируса към 2 ноември“, според изследователите от Imperial College London и Ipsos MORI.

Четириседмичната карантина в Англия започна на 5 ноември и ще приключи в сряда. Тя бе наложена след като Великобритания преживя втора вълна от инфекция, засегнала особено силно северната част на Англия.

Правителството въведе локализирана система за страната, при която регионите, където инфекциите бяха високи, бяха поставени под по-строги ограничения от другите райони.

"Наблюдаваме спад на инфекциите на национално ниво и по-специално в региони, които преди това са били най-силно засегнати. Тези тенденции предполагат, че диференцираният подход е помогнал за ограничаване на инфекциите в тези райони и че националният локдаун е подсилил този ефект", каза Пол Елиът, директор на програмата в Imperial.

Броят на случаите е спаднал в по-голямата част на Англия, най-драстично в предишните горещи точки в страната на север, където те са намалели с над 50%, установиха изследователите.

Уест Мидландс сега има най-голям брой инфекции - 1,55% от населението, според доклада.

Изследването показа, че R-номерът (или репродукционният номер, който показва на колко други хора предава вируса всяко заразено лице) е спаднал под 1 - до около 0,88, "което означава, че епидемията в страната по-скоро намалява, отколкото нараства". според изследователите.

Лондон имаше най-високото R-число в страната при 0,95, докато най-ниското беше установено в северозападна и североизточна Англия, съответно 0,76 и 0,78.

Инфекциите са намалели сред повечето възрастови групи, с изключение на тези в училищна възраст, където е имало увеличение, казват изследователите. Училищата останаха отворени по време на втория национален локдаун, докато при първия – през пролетта, бяха затворени.

Полските власти стартират програма за медицински контрол на пациентите с COVID-19 от вкъщи, която предвижда раздаване на всички заразени на пулсови оксиметри, заяви днес на пресконференция здравният министър Адам Неджелски, цитиран от ТАСС.

"Искаме всички с положителна проба да бъдат обхванати от опека от вкъщи", каза министърът и добави, че "пулсовите оксиметри ще бъдат осигурени от държавата за всички с положителна проба за COVID-19". По думите на Неджелски пулсовите оксиметри ще бъдат разпращани по пощата.

Както поясни министърът, устройствата за тестване на наситеността на кръвта с кислород ще бъдат свързани с мобилните телефони, които с помощта на специално приложение ще изпращат резултатите от изследванията на лекарите.

"В случай на криза или съмнения ще последва телефонно обаждане и в съответния момент ще бъде изпратена спешна помощ", добави Неджелски.
Общо от 4 март, когато в страната е бил установен първият случай на коронавирус, броят на заразените достигна 990 811 души, на починалите от инфекцията - 17 150, а на излекуваните - 577 514. От началото на пандемията в Полша са направени повече от 6,2 милиона теста за коронавирус.

В полските болници в момента се намират около 21 500 пациенти с COVID-19, а 2118 от тях са на апаратно дишане. Повече от 292 000 души са под карантина. Във Варшава и други големи градове се изграждат полеви болници. В момента в страната има общо 39 200 легла за болни от COVID-19 и 3000 апарата за обдишване.

#коронавирус

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници