
България беше сред 11-те държави, които се въздържаха при гласуването на проекта за Пандемично споразумение на Световната здравна организация. Гласуването се проведе в рамките на 78-ата Световна здравна асамблея в Женева, където участие взе и министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.
От общо 181 държави членки с право на глас, 124 подкрепиха документа, а 46 отсъстваха от гласуването. Никоя държава не гласува против споразумението. Освен България, още четири държави членки на ЕС не подкрепиха документа – Италия, Нидерландия, Полша и Словакия, като също се въздържаха.
"Поради незавършеност на преговорния процес по целия пакет, България запазва суверенното си право да прецени действията си, когато е налице цялата информация", заяви българската страна по време на гласуването, съгласно предварително одобрената позиция с протоколно извлечение № 20 от 14 май 2025 година от заседание на Министерския съвет.
Отложено подписване на споразумението
На този етап споразумението няма да бъде отворено за подпис, съобщи Министерството на здравеопазването. Това ще се случи едва след приключване на преговорите по анекса към него, които се планира да започнат в средата на юли 2025 година и да приключат през май 2026 година.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус изрази увереност, че съображенията на 11-те държави, които гласуваха "въздържал се", ще бъдат адресирани в предстоящите преговори.
Позицията на България
Министър Кирилов направи изказване в рамките на общия дебат в пленарна зала. Той подчерта, че членството на България в Изпълнителния съвет на СЗО е свързано с отговорност към приоритизацията на дейностите, ефективното разходване на финансовите ресурси и укрепването на международното сътрудничество.
Предвид предстоящите преговори по Анекса към проекта на Пандемично споразумение, както и подготвителните дейности за организацията на работата на Конференцията на страните, министърът посочи, че България не е в позиция за изразяване на безусловна подкрепа.
Международна реакция
Пандемичното споразумение е разработено след тригодишни интензивни преговори, инициирани в отговор на поуките, извлечени от пандемията от COVID-19. Целта му е в бъдеще да се предотврати хаосът при поръчката на медицински материали и да се осигури по-справедливо разпределение на ваксините при нови здравни кризи.
Няколко спорни детайла остават нерешени, като например начинът, по който производителите на ваксини ще получават патогени с пандемичен потенциал. Също така трябва да се изясни какво ще получават в замяна държавите, които ги предоставят.
Още по темата:
- » СЗО се надяват, че САЩ ще преосмислят решението си за изтегляне от нея
- » Глобална заплаха от маймунска шарка, СЗО с извънредно заседание
- » Тревожни данни от СЗО за България