
Приходите от пътни такси са се увеличили с 1 милион лева от началото на годината в сравнение със същия период на миналата година, въпреки по-свободното движение след влизането на България в Шенген. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който подчерта, че вече има устойчива тенденция за нарастване на постъпленията от тол системата.
Значителният ръст се дължи на новата организация на контрол, въведена от настоящото ръководство на Национално тол управление. Промените включват мобилни екипи, които работят на различни локации, за да се гарантира непредвидимост, както и съвместни проверки с Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" и МВР.
"С новата организация активно се проверяват между 200 и 250 тежкотоварни автомобила на денонощие, като в рамките на една седмица са проверени 4339 моторни превозни средства", съобщи министър Иванов и допълни, че 985 от тях са чуждестранни.
По думите му, глобените чуждестранни автомобили са 482, като за закрити номера са санкционирани 389 тежкотоварни превозни средства. За стари нарушения са връчени 193 фиша.
Приходите финансират пътната инфраструктура
Министър Иванов отправи призив към всички превозвачи да спазват законите и наредбите и да заплащат своевременно дължимите тол такси. Той подчерта, че събраните средства от тол системата се инвестират директно в изграждането на нови пътища и поддържането на съществуващата републиканска пътна мрежа.
"Виждаме, че взетите мерки от правителството имат ефект. Очакваме по-голяма събираемост, защото задачата на всяка институция е да изпълнява своите задължения, които са ѝ вменени по закон", заключи регионалният министър.
Още по темата:
- » Близо 22% от българите са живели под линията на бедност през 2024 г.
- » Покупките, които неусетно, но бързо увеличават разходите ни всеки месец
- » Доходите на домакинствата растат: Средно 12 857 лв. на човек за 2024 г.