Как да засеем разсад на домати и краставици през февруари: Ръководство за градинари

Как да засеем разсад на домати и краставици през февруари: Ръководство за градинари
A A+ A++ A

Февруари е месецът, в който градинарите започват подготовката за пролетния сезон, като засяват разсад за домати и краставици. Този процес изисква внимание и грижа, за да се осигурят здрави и продуктивни растения. В тази статия ще разгледаме основните стъпки и съвети за успешен разсад през пролетта.

Какво се сади през месец февруари: Съвети за градинарите

Ранна пролет в градината: Съвети за градинарите през февруари

Подготовка на семената

Преди да започнете засяването, е важно да проверите качеството на семената. Изберете висококачествени семена от надежден източник. Можете да използвате метод за предварителна обработка, като накисване на семената във вода за няколко часа или третиране с фунгицид за предотвратяване на болести.

Почва и контейнери

Използвайте качествена почвена смес, богата на органични вещества и добре дренирана. Можете да закупите готова почвена смес за разсад или да приготвите своя собствена, като смесите равни части градинска почва, компост и пясък. Контейнерите за разсад трябва да бъдат чисти и обеззаразени, за да се предотвратят инфекции. Пластмасови саксийки, торфени таблетки или картонени чашки са подходящи за целта.

Засяване на семената

Засейте семената на дълбочина около 0.5 см за доматите и 1 см за краставиците. Поливайте леко след засяването, за да овлажните почвата, но не прекалявайте, за да не причините загниване на семената. Поставете контейнерите на топло място с температура около 20-25°C. Доматите и краставиците покълват най-добре при постоянна топлина.

Съвети за градинари: Цветя, които могат да се засадят през февруари

Февруари в градината: Тайните на подрязването и подготвката забогато лято

Грижа за разсада

След покълването, осигурете достатъчно светлина за младите растения. Поставете ги на светло място или използвайте изкуствено осветление, ако естествената светлина не е достатъчна. Температурата трябва да се понижи до около 18-20°C през деня и 15-16°C през нощта. Редовно поливайте разсада, като внимавате да не преовлажнявате почвата.

Пикиране

Когато разсадът достигне височина около 5-7 см, е време за пикиране. Това означава преместване на младите растения в по-големи контейнери или директно в градината, ако времето позволява. При пикирането, внимателно издърпайте растението заедно с част от почвата около корените, за да не повредите кореновата система.

Закаляване

Преди да засадите разсада на открито, е важно да го закалите. Това означава постепенно адаптиране на растенията към външните условия. Започнете с оставяне на разсада навън за няколко часа на ден, като постепенно увеличавате времето. Това ще помогне на растенията да се адаптират към променливите температури и ветрове.

Малки пространства, големи възможности: Градинарство на терасата

Градина на терасата: Първите цветя, които да засадим

За градинарите! Садене на картофи: Съвети за успешна реколта

Засаждане на открито

Когато опасността от слани премине и почвата се затопли достатъчно (около средата на май), можете да засадите разсада на открито. Изберете слънчево място с добре дренирана почва. Засадете доматите на разстояние около 50-60 см един от друг, а краставиците на около 40-50 см. Поливайте обилно след засаждането и мулчирайте около растенията, за да задържите влагата и да предотвратите растежа на плевели.

Засяването на разсад през февруари е ключов момент за успешната пролетна градина. С правилната подготовка, грижа и внимание, можете да осигурите здрави и продуктивни растения. Следвайте тези съвети и се насладете на богата реколта от домати и краставици през лятото. Успех в градинарството!

#домати

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Любопитно
Последно от Любопитно

Всички новини от Любопитно »

Акценти

Анкета

Подкрепяте ли влизането на България в еврозоната?