
Молдова и Приднестровието получават 30 милиона от ЕС на фона на енергийната криза в страната

Европейският съюз обяви пакет на стойност 30 милиона евро спешна помощ за Молдова, която все още е в енергийна криза, причинена от решението на Газпром да спре доставките на газ за страната. Това финансиране ще бъде използвано за осигуряване на природен газ и възстановяване на отоплението и електричеството на повече от 350 000 жители в Приднестровието, район сериозно засегнат от прекъсването. Помощта на ЕС ще продължи до 10 февруари 2025 г. и също така ще улесни потока на електроенергия между левия и десния бряг на р. Днестър.
Тази финансова подкрепа е част от по-широките усилия на ЕС за стабилизиране на енергийния сектор на Молдова. От 2021 г. насам ЕС е предоставил на Молдова 240 милиона евро помощи, както и 67 милиона евро безвъзмездни средства за подобряване на енергийната ефективност и подкрепа на уязвимите граждани. Фондът за намаляване на енергийната уязвимост (EVRF) е подпомогнал повече от 750 000 домакинства през настоящия отоплителен сезон.
Молдова също работи за намаляване на зависимостта си от руската енергия и от 2022 г. нейната електрическа мрежа е свързана с европейската мрежа, което повишава енергийната сигурност на страната. ЕС подкрепи тази промяна, като увеличи капацитета за износ към Молдова и гарантира, че Десният бряг вече не разчита на руски газ. Въпреки тези усилия, неотдавнашното спиране на газовите доставки на Газпром остави Приднестровието, рускоезичен отцепнически регион в Молдова, в спешна нужда от външна помощ.
За да се справи с непосредствената криза, ЕС се ангажира да осигури както природен газ, така и евентуално доставки на въглища от Украйна. Молдова ще закупи необходимия газ от украински или европейски доставчици, за да осигури непрекъснато захранване и отопление в Приднестровието и Десния бряг на Днестър. Премиерът на Молдова Дорин Речан потвърди, че временното решение ще включва доставка на 3 милиона кубически метра природен газ за Приднестровието, като се гарантира, че газовата система на региона ще остане функционална до края на януари 2025 г.
Като част от по-широка намеса, ЕС също ще помогне на Молдова да закупува газ с отстъпка от 1 до 10 февруари 2025 г. Тези мерки ще гарантират, че енергийната криза няма да излезе извън контрол, като същевременно предоставят на Молдова необходимата подкрепа за поддържане на стабилността в Приднестровието .
Доставките на газ от Молдова до Приднестровието се разглеждат като временна мярка за облекчаване на енергийния недостиг. Президентът на Молдова Мая Санду в разговори с президента на Украйна Володимир Зеленски обсъди възможността Украйна да доставя въглища за големите електроцентрали в региона.
Кризата в Приднестровието започна, когато Газпром спря да доставя газ в региона на 1 януари 2025 г. поради неизплатен дълг от 709 милиона долара. Молдова обвини Русия, че умишлено създава хуманитарна криза, за да дестабилизира страната. Междувременно Русия хвърли вината за прекъсването върху Молдова и Украйна.
Докато Молдова си осигури известно облекчение от спешното финансиране от ЕС, дългосрочната енергийна стабилност остава ключов проблем. ЕС работи с Молдова по по-всеобхватен пакет за помощ, насочен към смекчаване на социалното въздействие на кризата и осигуряване на енергийна устойчивост за в бъдеще.
Още по темата:
- » Камата се срещна с Карлос Насар в Молдова и го подкрепи за европейското
- » Руски дронове се разбиха в Тараклия, Молдова - Дом на голямо българско малцинство
- » Енергийна криза: Помощта на Молдова за Приднестровието зависи от изтеглянето на руските войски