Психолог: Увеличава се употребата на психотропни вещества сред ученици

Психолог: Увеличава се употребата на психотропни вещества сред ученици
A A+ A++ A


Има тенденция за увеличаване на употребата на психотропни вещества от ученици, съобщи Магдалена Батева – психолог в средно училище „Никола Вапцаров“ в Петрич.

„Тази тенденция не е характерна само за нашата държава. Тя се случва в световен мащаб", допълни тя и подчерта, че все по-малки на възраст деца - на 10 или 11 години, искат да опитат от тези вещества.

„Любопитството по принцип е характерно за децата. Те имат интерес основно към бездимните устройства за пушене, които са с приятни аромати и са много привлекателни за децата. Но те не си дават сметка, какво се случва в техния организъм, и че всичко, което вдишват през устата и носа си отива в дихателната им система. Детският организъм е много чувствителен и наистина може да се стигне до сериозни последици", категорична е Магдалена Батева.

По думите на психолога психоактивните вещества крият още по-сериозни последици. Те са по-характерни за тийнейджърска възраст, когато организмът все още не е завършил своето развитие, посочи Батева. Тя добави, че психоактивните вещества, влияят директно на нервната система и водят до много сериозни увреждания, включително психиатрични заболявания и личности разстройства.

Ако дете в тийнейджърска възраст има подобен проблем, специалистът съветва родителите да разговаря с него.

Според нея родителите трябва да наблегнат на това как детето може да се справя с така наречените негативни емоции по един здравословен начин без да търси вредни алтернативи. „Да изграждаме детето си като едно стабилна, емоционална личност и това се случва не когато го отглеждаме в една стерилна среда и го предпазваме от всякакви рискове, опасности и страшни теми, напротив когато разговаряме и му показваме какъв е начинът то да се справя само", съветва още Батева.

#ученици

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Акценти