Трети опит за закон за личния фалит
Проект на Закон за несъстоятелност на физически лица е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието.
Подобна процедура се провежда за трети път, заради това, че в предишните опити през 2022 г. и 2023 г. различни варианти на нормативния акт не стигнаха до окончателно одобрение от парламента.
"Министерството на правосъдието предлага правна уредба на производството по несъстоятелност на физическите лица, която да запълни празнотата и да уреди производството в съответствие с обществените очаквания, както и да изпълни ангажиментите на Република България по Националния план за възстановяване и устойчивост”, посочват от вносителите на законопроекта.
"Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, които са добросъвестни длъжници и желаят да удовлетворят вземанията на всички свои кредитори в рамките на едно общо производство по изпълнение. Предвидена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на определен срок, когато са останали неудовлетворени вземания на кредиторите в производството”, пишат от вносителите.
В закона е предвидено производство за несъстоятелност и за лица, които нямат доходи и имущество и са добросъвестни длъжници.
В него са отразени възприетите предложения в процедурата по обществени консултации с гражданите и юридическите лица, проведени в периода от 6 до 20 октомври 2022 г., за бъдат съобразени във възможно най-голяма степен принципите на обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност и пропорционалност на разпоредбите на Закона за несъстоятелност на физическите лица, пише в мотивите към законопроекта.
Според мотивите, изключително положително е, че при определени условия длъжникът може да получи опрощаване на редица задължения в срок от три години, в съответствие с водещата тенденция, наложена от Директива (ЕС) 2019/1023. Ценно предимство е още, че достъпът до процедурата е доброволен, а не задължителен, по този начин ще се възприема по-скоро като възможност от потребителите, отколкото като тежест, пише в документа.
За да доведе до предвидените резултати, е препоръчително да бъдат преразгледани някои въпроси, например да се опростят правилата за гласуване и одобряване на плана за погасяване, формалните и технически изисквания към подаване на молбата, основанията за недобросъвестност да не са твърде обхватни, предвиждането на 10-годишен срок за освобождаване от отговорност да бъде намален, пишат от вносителите.
В мотивите се отбелязва, че законопроектът за несъстоятелност на физическите лица е бил одобрен и внесен за разглеждане в Народното събрание с решение от ноември 2022 година, но в хода на обсъжданията в е предложено производството по несъстоятелност да се прилага и по отношение на лица, които нямат имущество и доходи. След това с решение от април 2023 година законът е бил отново одобрен и внесен за разглеждане в парламента, като е бил приет на първо четене от 49-тото Народно събрание на 15 юни същата година
Още по темата:
- » Бюджет 2025: Ключови промени с майчинството и осигуровките
- » Максималният осигурителен доход се увеличава на 4130 лева
- » Вдигат заплатите на вещите лица от 1 януари 2025 година