5 билки за здрав имунитет
Със смяната на сезоните се увеличават случаите на настинки и грип. 5 от най-добрите билки, които да ви помогнат да се справите с вирусите и да останете здрави през зимата.
През студените месеци, може да изпробвате различни отвари и да се възползвате от свойствата им. Те ще подсилят имунитета ви и ще ви заредят с енергия.
Мащерка
Произхождаща от Средиземноморието, мащерката е една от най-важните лечебни билки за подсилване на имунната система срещу настинки и респираторни заболявания.
Тя е с високо съдържание на етерични масла и може да се използва прясна, сушена и като масло или тинктура. Направете си чай от мащерка, за подсилване на имунната система.
Мурсалски чай
Растението, което вирее в Родопите, има положително действие върху организма в сезона на грипа. Той е известен със своето трикомпонентно действие - антивирусно, антимикробно и противогъбично. Чаят или екстрактът от мурсал, предотвратява ранни симптоми на настинка, грип и респираторни проблеми.
Билката съдържа над 20 елемента от Менделеевата таблица като мед, желязо, магнезий, калий, натрий, цинк, селен и други. Те се борят с възпалението в тялото и го предпазват от оксидативния стрес. Флаваноидите и полифенолите в него прочистват организма и намаляват дискомфорта при болки в гърлото и кашлица.
Ако пиете мурсалски чай всеки ден, по-добре не го смесвайте с други билки. За да си го приготвите, трябва да налеете около 250 мл вода в съд и да го сложите на котлона. След като кипне отмествате и потапяте 1-2 стръкчета от чая, който има страхотен аромат. Не ползвайте растението за втора преварка.
Лайка
Лайка е растението, което съдържа активни вещества, действащи успокояващо на организма. Освен това има антибактериални, противовъзпалителни и детоксикиращи свойства, които могат да бъдат внаш верен съюзник срещу вирусите.
Флавоноиди, етерично масло и кумарини са най-полезните вещества за по-силен имунитет, открити в билката.
Чаят от лайка се препоръчва за предотвратяване и лечение на обикновената настинка. Инхалациите със запарка от билката също са ефективни при запушен нос и обострен синузит. Редовната консумация на отварата от растението намалява болките в гърлото.
За да си направите чай, сложете до 2 супени лъжици с лайка в току-що кипнала вода. Оставете настрани за кратко, за да се запари.
Липа
Липата е едно от най-използваните лечебни растения в българската народна медицина. Липовият цвят притежава потогонно, противомикробно, противовъзпалително и диуретично действие. Прилага се под формата на чай при остри катари на горните дихателни пътища, при фебрилни състояния и простудни заболявания като изпотяващо, спазмолитично и противовъзпалително средство. Външно се използва за гаргара, при възпаление на гърлото и устната кухина, за бани при изгаряния, кожни обриви, ставни болки други.
Начин на употреба: 1 супена лъжица от цвета се вари в 200 мл вода 5 мин. Отварата се пие като чай.
Мента
Той е един от най-широко използваните чайове. Традиционно се използва за облекчаване на дискомфорта на храносмилателния тракт, но помага и за по-силен имунитет.
Ментата съдържа вещества, които действат енергизиращо на организма. Чаят действа успокояващо на раздразненото гърло, намалява спазмите и понижава симптомите на настинка и грип.
Както и другите билки, ментата също е богата на антиоксиданти. Витамин B, калий и калций са най-важните ? вещества, борещи се с бактериалните инфекции. Освен това, пиенето на чай от мента намалява температурата на тялото - това се дължи на специална молекула, подобна на тази на аналгетиците.
Отварата се приготвя много лесно, а ароматът й ще ви подейства успокояващо.
Още по темата:
- » Д-р Гергана Николова: Не е късно за противогрипна ваксина
- » Горещият чай ще ви спаси в жегите
- » Нервни сте? Пийте чай от бял глог