Водният апокалипсис в Испания: Жертвите вече са 158, още дирят изчезнали. ВИДЕА показват мащаба на трагедията
Море от струпани коли, разрушени домове, залети пътища и прекъсната комуникация – така изглежда източна и южна Испания след опустошителните наводнения. Спасителни екипи и хиляди доброволци грабнаха кофи и лопати и излязоха, за да помогнат в търсенето на изчезнали под калта и отломките....
Испания е засегната от най-тежките наводнения от десетилетия насам, след като тази седмица в страната падна дъжд за цяла година само за няколко часа в южните и източните региони на страната.
Бурята ДАНА започна на 29 октомври, а жертвите до момента са най-малко 158 души, съобщават местните медии. Броят на загиналите превръща бурята в най-смъртоносното природно бедствие, регистрирано в историята на Испания за последните 100 години, надминавайки преливането на река Турия, отново във Валенсия, през октомври 1957 г., когато загиват 87 души, и трагедията на къмпинга в Биескас (Уеска), където загинаха същият брой хора.
Неизвестен брой хора все още са в неизвестност.
Държавата е в тридневен траур за десетките жертви, загинали в бедствието.
Природното бедствие наводни градове и пътища, доведе до излизане на реките от коритата им и остави хиляди хора без ток и течаща вода.
Във Валенсия - най-силно засегнатия регион, паднаха най-силните валежи от 28 години насам. Хората бяха изненадани и хванати в капан в мазетата и долните етажи на сградите.
Аварийните работници все още се борят да спасят затрупаните. Провеждат се операции за изваждане на тела и разчистване на отломки.
Спасителите откриват мъртви хора в автомобилите.
Осем жертви са открити днес в гараж в квартал „Ла Торе“ във Валенсия, съобщи кметът на града. Една от жертвите е местен полицай. Те са били на втория подземен етаж на сграда.
„Крещя, за да знаят всички, че съм жив, че другите днес не могат да го кажат“, се чува на улица в квартала.
Само на 100 метра се чува шума от лопати, които почистват калта от къщите и двигателя на трюмната помпа на пожарната.
Калната следа, останала по стените на двуетажните сгради, бележи височината, до която са достигали водите в бедствието – почти два метра.
Метеоролозите смятат, че затоплянето на Средиземно море, което увеличава изпарението на водата, играе ключова роля за опасните проливни дъждове.