Серия от мощни слънчеви изригвания ни носи силни магнитни бури: Пак ще гледаме Северни сияния

Серия от мощни слънчеви изригвания ни носи силни магнитни бури: Пак ще гледаме Северни сияния

Meteo Balkans

A A+ A++ A

Към 10:30ч. българско време слънчевото петно AR3869, отново изригна със сила Х1.4.


(Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви А, В, С, М, Х, като с Х обозначават най-мощните изригвания.).

Нека да припомним, че магнитните бури са разделени на пет категории G1 "слаб", G2 "среден", G3 "силен", G4 "много силен" и G5 "изключително силен".

Астрономите предупреждават за серия от слънчеви изригвания!

Архипелаг от слънчеви петна се обръща по посока към нашата планета. Слънчевите петна AR3873, 3872, 3869 3871, 3868 - карат астрономите да настръхнат. Защото потенциалът им е да генерират серия от изригвания от Х е голям.

Наблюдаваме положителните и отрицателните магнитни полета. Те са толкова близко едно до друго, че може да причинят сериозна експлозия от клас Х, предупреждават астрономи.

През следващите 48 часа се очаква силна експлозия от клас Х, предупреждават астрономи. За съжаление нашата планета ще изпита въздействието от подобна експлозия, защото слънчевото петно реално е насочено към Земята.

Какво може да ни причини магнитната буря?
Обикновено смущенията, породени от нея, влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет. Хората, които са чувствителни към тези явления, могат да почувстват отпадналост, главоболие, неразположение, колебание в кръвното налягане и слаба концентрация.

Възможно е да има смущения в комуникациите и навигационните системи и дори проблеми с интернет връзката в Европа, Канада и Аляска.

Какво представлява геомагнитната буря?
Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км. в секунда. Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвикат образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.

Как да се предпазим?
При геомагнитни бури лекарите съветват да се спазва режим на хранене с плодове и зеленчуци, без животински мазнини. Доста помага и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа навън, но и не прекалявайте с разходките.

Не е препоръчителна консумацията на тежка храна, както и продължително застояване в затворени помещения без чист въздух, пише Meteo Balkans.


#слънчеви изригвания #магнитни бури #северно сияние

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Акценти

Анкета

Правителство или Не?