Голяма аномалия в Атлантическия океан, засяга цялата планета

Голяма аномалия в Атлантическия океан, засяга цялата планета

Freepik

A A+ A++ A

Анализ разкри за голяма аномалия в Атлантическия океан, но тя засяга цялата планета. Експерти заключиха, че Гълфстрийм определено се забавя, но дали това се дължи на изменението на климата е трудно да се каже, предаде Метео Балканс.

Потокът на топла вода през протока на Флорида се е забавил с 4% през последните четири десетилетия, което има сериозни последици за световния климат.

Океанското течение започва близо до Флорида и пронизва пояс от топла вода по източното крайбрежие на САЩ и Канада, преди да пресече Атлантическия океан към Европа. Топлината, която транспортира, е от съществено значение за поддържане на умерени условия и регулиране на морското равнище.

Но този поток се забавя, пишат изследователи в проучване, публикувано на 25 септември в списанието Geophysical Research Letters.

„Това е най-силното и окончателно доказателство, което имаме за отслабването на това климатично значимо океанско течение“, каза в изявление водещият автор Кристофър Пиекух, физически океанограф в Океанографския институт Уудс Хоул в Масачузетс.

Гълфстрийм е само малък компонент от термохалинната циркулация - глобален конвейер от океански течения, който пренася кислород, хранителни вещества, въглерод и топлина около планетата, като същевременно помага за контролиране на морското равнище и активността на ураганите.

Започвайки от Карибите, преди да изтече в Атлантическия океан през Флоридския пролив, Гълфстрийм носи по-топлите южни води (които са по-солени и по-плътни) на север, за да се охладят и потънат в Северния Атлантик. След като падне дълбоко под океана и освободи топлината си в атмосферата, водата бавно се носи на юг, където отново се нагрява и цикълът се повтаря.

Този процес е от жизненоважно значение за поддържане на температурите и морското равнище по източното крайбрежие на САЩ - чиито води се поддържат до 1,5 метра по-ниски от водата по-далеч от брега благодарение на вълнуващото движение на течението.


#Гълфстрийм #Атлантическия океан

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Акценти

Анкета

Правителство или Не?