Топ социолог разкри как Радев се движи по ръба на бръснача
В новата Конституция не е описано дали президентът има право да прекъсне един мандат и да го възложи на друг. "Тук има неясноти, в рамките на тези неясноти държавният глава се движи по ръба. Достатъчно ясно показа, че промените водят до този блокаж. Радев проведе следващи консултации и демонстрира, че "домовата книга" е много изчерпана. Връщането към Главчев показва въртенето в кръг. Нямаме разписани механизми, ако президентът не е съгласен с някое от имената". Това каза социологът Боряна Димитрова в ефира на БНТ.
Според нея избирателната активност на предстоящите избори ще остане на ниски нива.
Тя коментира и думите на Димитър Главчев, че в понеделник ще оповести дали Калин Стоянов ще остане вътрешен министър.
"Като един обигран опитен политически човек е решил, че трябва да направи вътрешни допитвания. Прекалено много се съсредоточи разговора върху един човек. Не знаем какви промени още може да направи. След изразената позиция на Борисов по казуса с протестите на полицаите и поведението на Стоянов, Главчев има допълнителен картбланш за още промени. Не може политическата криза и насрочването на изборите да бъдат жертва на един човек. В системата на МВР и политиците има и други хора, които могат да поемат поста", отбеляза още Боряна Димитрова.
Тя коментира и закона, приет по предложение на „Възраждане”, който забранява пропагандата на третия пол в училищата, както и появилия се списък на учители срещу него, публикуван от партията на Костадин Костадинов. От вчера списъкът тресе цялата държава.
Ако част от хората, които са далеч от циничните сметки на политиците са се чудили какъв е този закон, след излизането на "черния списък" нямат чудене. Този закон няма предмет в училищното образование. Такава пропаганда няма и не може да има. Децата трябва да се учат да мислят, да имат различни гледни точки, да ги защитават, каза още Димитрова.
По думите ѝ учителите, включени в списъка, имат дълъг опит. "Те казаха, че такава пропаганда няма", заяви още тя.
Този закон няма своите цели в училищното образование. Създава плашила. Когато политиците няма какво да кажат на избирателите, търсят такива разделителни линии. Законът беше приет твърде набързо, не се чу мнението на експерти. В настоящата ситуация МОН реагира бързо в защита на учителите. Мнозинството от хората са неутрални, всеки да си гледа живота, да не се излага на показ. Когато става дума за лични отношения - в работата, приятелски кръг, в повечето случаи тези хора проявяват толерантност и разбиране. В предизборните кампании виждаме едни и същи кухи теми, в които политиците се чувстват удобно, посочи още Димитрова.
Още по темата:
- » Радев : Мотивация за бойния дух на фронта е медицинската помощ
- » Радев след КСНС: Рискът от терористични атаки се повишава
- » Консултативният съвет за национална сигурност се събира заради конфликтите в Близкия Изток