Катар 2022: Шампионът Франция удари Англия, чака сензацията Мароко

FB/FIFA

Франция отстрани 2:1 Англия в историческия сблъсък на световното по футбол в Катар.

Така шампионите ще играят на полуфинал срещу сензацията Мароко - първия представител на Африка, който влиза сред най-добрите 4 на световно. Това е първа победа на Франция над Англия на такъв шампионат. Британците спечелиха у дома през 1966 г. и в Испания през 1982 г.

В 17-ата минута французите разиграха пред наказателното поле, Орелиен Чуамени получи топката и с фалцов далечен удар откри резултата.

В 25-ата минута англичаните имаха претенции за дузпа заради по-твърдо влизане срещу Кейн, но след проверка с ВАР не бе отсъдено нарушение.

Англия започна по-агресивно второто полувреме и след нарушение на Чуамени бе отсъдена дузпа. Кейн вкара на съотборника си в "Тотнъм" Лорис и с 53-иа си гол за националния изравни рекорда на Уейн Руни.

Британците изпуснаха добри положения, но отборът, който поведе, бе Франция. В 78-ата минута Гризман центрира, Жиру надскочи Магуайър и отбеляза с глава.

Заради безсмислено нарушение на Ернандес срещу Маунт бе отсъдена втора дузпа за Англия, но Кейн не улучи вратата.

Вратарят на Франция Юго Лорис изигра 143-ия си мач за националния отбор и така подобри рекорда на Лилиан Тюрам.

На 19 години и 164 дни Джуд Белингам стана най-младият, който започна за Англия на 1/4-финал на световно. Предишният рекорд бе на Руни (20 г., 250 дни) срещу Португалия през 2006 г., пише "24 часа".

Англия - Франция 2:1 (1:0)

Голмайстори: Кейн (54-дузпа); Чуамени (17), Жиру (78)

Жълти картони: Магуайър; Гризман, Дембеле, Ернандес

Съдия: Уилтон Сампайо (Бр)

Англия: Джордан Пикфорд - Кайл Уокър, Джон Стоунс (90+8-Джак Грийлиш), Хари Магуайър, Люк Шоу - Деклан Райс, Джордан Хендерсън (79-Мейсън Маунт), Джуд Белингам - Букайо Сака (79-Рахим Стърлинг), Хари Кейн, Фил Фоудън (85-Маркъс Рашфорд)

Франция: Юго Лорис - Жул Кунде, Рафаел Варан, Дейо Юпамекано, Тео Ернандес - Антоан Гризман, Орелиен Чуамени, Адриен Рабио - Усман Дембеле (79-Кингсли Коман), Оливие Жиру, Килиан Мбапе