Ще бъде ли фатална имиграцията за демографската съдба на Европа?

Ще бъде ли фатална имиграцията за демографската съдба на Европа?
Снимка: ЕПА/БГНЕС
A A+ A++ A

Пристигането на стотици хиляди имигранти и бежанци в Европа "няма да промени демографията в континентален аспект", твърди социолог пред АФП.

Жил Пизон (Gilles Pison) от Националния институт за демографски изследвания на Франция (INED) в интервю. Коментарът му вероятно може да се възприеме като изненадващ, в момент когато Франция се готви да приеме първите мигранти от последната вълнакъм Европа.

Световното население през 2015 г. се оценява на около 7,3 милиарда души и ще продължи да расте, за да достигне вероятно 11 млрд в края на този век, според прогнозите на INED.

''Имиграцията не променя фундаментално демографските данни на континентите. Освен това днес става дума за поток от бежанци, не имигранти. Не се знае колко време те ще останат в приелите ги страни, колко от тях ще се върнат и кога? Въпреки че в случая със сирийците, най-вече, може да отнеме известно време, преди ситуацията да се стабилизира".

По време на конфликтите в бивша Югославия "през 90-те години на XX век, около 800 хиляди бежанци бяха приети в Германия, но голяма част от тях, които бяха изгонени от войната, се завърнаха у дома в края на конфликта. Германия, която има ниска раждаемост, има от години сериозен миграционен приток, който продължава да захранва нуждата й от работна ръка. А днешните бежанци, като цяло са доста млади и дипломирани.

Едва 3% от хората са имигранти, тоест такива, които живеят в държава, различна от тази, в която са родени. Това не се е променило много през годините, въпреки че вида на имиграцията се променя с обръщането на миграционните потоци все повече от юг на север. Може да се предположи, че имиграцията от Африка, където (броят на) населението ще избухне през следващите десетилетия, ще се увеличи. Но е много трудно да се правят прогнози, хипотези за миграционните потоци, които могат да се обърнат много бързо. Ние обикновено знаем настоящите миграционни разлики (между емиграция и имиграция) в различните страни. Тази разлика е положителна от дълго време за Германия, както и за Франция, където е около 75 хиляди души годишно през последните години".



#миграция #бежанци #Европа #социолог

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Анализ
Последно от Анализ

Всички новини от Анализ »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници