
„Макро Уоч“: Рискът от рецесия е много висок

Рискът от рецесия на икономиката на България е много висок заради започналата рецесия в Еврозоната.
Около това мнение се обединиха независимите икономисти от групата „Макро Уоч" по време на дискусията „Състояние на икономиката 2012" в неделя.
„Макро Уоч" е инициатива на Институт „Отворено общество", започнала през 2007 г. с цел периодично да анализира икономическата ситуация и рисковете пред страната.
Според някои икономисти рискът от рецесия е много висок и носи съответните заплахи за националния бюджет, предаде БГНЕС.
В тази среда водещо трябва да е благоразумието в икономическата политика заедно с ефективността на мерките за растеж. Контролът върху разходите е задължителен, но не бива да се ограничава само до рязане на капиталови разходи.
Някои специалисти все пак са оптимисти и очакват известен растеж на икономиката, но потвърждават голямата несигурност в средата, която се отразява и в несигурност на прогнозите.
Техният съвет е за благоразумна икономическа политика, особено по отношение на дългосрочни фактори като образование, инфраструктура, институции, съдебна система и иновации.
Данните за износа и промишлеността в България през януари доказват връзката между икономиките на България и страните от Еврозоната, където рецесията вече е започнала.
Освен това, рисковете от ново обостряне на дълговата криза в еврозоната и по-нататъшен ръст на цените на петрола остават високи, а тяхното материализиране може допълнително да забави растежа ни, смятат икономистите от „Макро Уоч".
Те посочвар, че Министерството на финансите трябва да изготви и публикува план за действие по отношение на бюджета при негативен сценарий тази година, да устои на натиска за предизборно харчене и да подсигури достатъчно отрано ресурсът за предстоящите дългови плащания и покриване на дефицита.
Според икономистите нетната дългова позиция (дълг минус фискални резерви) на правителството продължава да се влошава, което трябва да спре възможно по-скоро, тъй като страната не може да поеме по-високи нива на дългове без да се навреди на стабилността.
Големите еднократни плащания по дълга, като плащането през януари 2013 г., са риск и е добре в бъдеще подобни струпвания на плащания да се избягват.
Дългът на държавните компании също е риск, който не бива да се пренебрегва, а трябва да се следи, включително чрез създаване на общ регистър на този дълг.
Нуждата от набирането на големи количества нов държавен дълг в момента за пореден път припомня нуждата от мерки поне за балансиране на бюджета, отбелязват от „Макро Уоч".
Икономистите подчертават, че бавните и проблемни процедури по несъстоятелност и събиране на вземания трябва да бъдат модернизирани, защото се превръщат във все по-остър проблем за бизнеса.
Още по темата:
- » Толкова голям дефицит не сме имали от 25 г., категоричен е Дянков
- » Проучване: Кое е ни определя като българи
- » Пеканов: България няма независима парична политика, решенията се взимат във Франкфурт