Министри: Правителството е готово за пролетно снеготопене, тепърва предстоят свлачища и срутища

Министри: Правителството е готово за пролетно снеготопене, тепърва предстоят свлачища и срутища
Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Снеготопенето ще създаде предпоставки за значителни водни количества, които трябва да бъдат преведени през речната мрежа на България, и затова трябва да бъдем готови, каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева пред парламента.

Тя увери, че кабинетът е набелязал спешни, превантивни мерки и е създал организация за действие на съответните институции при предстоящото пролетно снеготопене.

Собствениците на язовири и техните оператори са натоварени със задачата да създадат организация за осигуряване на свободен обем, както и

да осигурят проводимост на речните легла до 500 м след язовирните стени

Друга мярка е областните управители, кметовете и "Напоителни системи" да осигурят проводимост на критични участъци по речните легла и на съоръжения по поречието на реките, както и да предприемат действия за укрепване на защитени съоръжения.

Агенцията "Пътна инфраструктура" (АПИ) е ангажирана с почистването на критични участъци около мостови съоръжения.

Предвижда се създаване на организация за наблюдение на водните нива на язовирите и при опасност от наводнение населението от застрашените райони да бъде информирано, а при необходимост - и евакуирано. Обстановката продължава да бъде усложнена, особено в долните течения по поречията на Марица, Тунджа и Арда, заяви министърът.

Водните количества в по-голямата част от страната са над праговете за високи води

На повечето места почвите са преовлажнени, което е предпоставка за бързо формиране на повърхностен отток, отбеляза Василева.

Снежната покривка в планините Рила, Пирин, Родопите и по билото на Стара планина е значителна. Към момента наличният воден еквивалент на снега за районите на Рила и Пирин е от 175 до 225 литра за квадратен метър, за Родопите - от 80 до 125 литра на квадратен метър, а по билото на Стара планина - от 60 до 125 литра на квадратен метър, уточни министърът.

МОСВ всекидневно следи състоянието на водите и водните обекти на територията на страната, посочи Ивелина Василева. При възникване на усложнена метеорологична обстановка министерството

активира 24-часовата работа на оперативното звено

което събира, обобщава и анализира получената информация и предприема действия. Това беше направено и при получаване на информация от НИМХ, всички бяха предупредени за обилните снеговалежи, заяви Василева.

Към момента няма безстопанствени язовири в страната, отбеляза министърът. Междуведомствени работни групи са изяснили собствеността на 253 от 268-те язовира без изяснена собственост. Останалите се контролират от областните управители. "Напоителни системи" пък провеждат мероприятия по контрола и извеждането от експлоатация на язовири в предаварийно състояние.

Василева е издала заповед за недопускане на нерегламентирани замърсявания по поречията на реките. Министърът отбеляза, че се работи по предложения за законодателни промени, с които да се гарантира по-добър контрол върху техническото състояние на съоръженията. 

Огромните валежи от сняг и дъжд тепърва предстои да нанесат огромни щети

във всички региони, където има предпоставка за свлачища и срутища, каз министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова пред парламента в отговор на независимия депутат Ана Баракова, която за първи път взима думата в 43-ото Народното събрание.

В Смолян, Кърджали и Пазарджик има очаквания за свлачища, особено по пътя от Кричим до Доспат, в региона на Чепеларе и цялата Смолянска област, посочи Павлова. По думите й Родопи като планина е предразположена към такива свличания и срутища, защото скалите там изветряват в дълбочина, загубили са своята якост и това води до огромна скална маса, която буквално се срива.

Почистващите днес машини ще останат на място за пролетта и лятото

в тези региони, за да можем бързо и адекватно да разчистваме при евентуални свлачища, съобщи Павлова. Като по-дългосрочни мерки се предвиждат допълнителни съоръжения, с които да се обезопаси скалната маса и тя да не застрашава живота на хората.

България изпълнява и международните си ангажименти, като непрекъснато предупреждава съседните страни за нивото на река Марица. Нивата са високи в района на Харманли и Свиленград, като още на 6 март сме предупредили Гърция и Турция за това, призна екоминистърът Ивелина Василева в отговор на въпрос от депутата от БДЦ Борислав Иглев. По поречието на река Марица има инсталирана система за ранно предупреждение и информация се получава в реално време, така че да се вземат мерки при рискови ситуации, категорична бе тя.

Това, което се случи този март, не се е случвало от 50 години насам

каза по време на изслушването Меглена Кунева в отговор на въпрос от Чавдар Георгиев от БСП.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова пък обяви, че институциите са реагирали максимално бързо и адекватно по отношение на състоянието на "Мини Марица Изток". Още на 6 март във връзка с предстоящата обстановка е изпратено писмо до "Мини Марица Изток" за червения код и към настоящия момент мините работят нормално, както и тези, които се намират в Родопите.

"Направили сме всичко възможно да бъде доставено максимално бързо захранване на мините", увери тя. Не може да се говори за срив в енергийната система на мините на този етап и това се дължи на добрата координация на отделните институции, категорична бе Теменужка Петкова.

#Лиляна Павлова #Ивелина Василева #бедствено положение #снеготопене #сняг #язовири #Меглена Кунева #Теменужка Петкова #Мини Марица изток

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"