
“Рано или късно, условията за ранно пенсиониране ще нарастват. Важно е, как ще се увеличават параметрите. Наблюдаваме тактиката, зад всички, които работат в екстремни условия стоят хора, които не работят при такива условия и също искат такова пенсиониране”, заяви Иван Нейков, пред БНТ.
Мика Зайкова попита, дали нашите миньори работят, като миньорите в други държави, за да търсим и социални придобивки, каквито има в другите държави.
“Когато човек е работил определен брой години при дадени тежки условия, след това държаовата трябва да бъде изваден от тази работа и да бъде трудоустроен на друга работа, това е начинът, ако сме истински загрижени за хората, тогава сме задължени да намерим формата за действие в тази насока”, смята Нейков.
“Проблемът не е в осигурителнтата система, проблемът е в Коадекса на труда, такъв, какъвто е”, допълни Нейков.
“През 2000 г. ниое се договорихме за нещо и то веднага започна да се променя. Тази система е инерционна, тя трябва да се прави с години напред и да се спазва”, смята Зайкова. Според нея, новото правителство трябва да се заеме и с ранното пенсиониране.
“В момента нямаме цел – тя е дребна – три, четири процента компенсации. Трябва да знаем, какви ще са пенсиите след 5, 10 или дори и 15 години. Хората трябва да знаят, защо правят усилията сега”, посочи Нейков.
Още по темата:
- » Зайкова: Средната пенсия е 700 лв., а за живот са нужни 1250 лева
- » Мика Зайкова: Пенсионер с пенсия 506 лева по-богат ли е от този с 504?
- » Мика Зайкова: Има много голяма спекула!