Кандидат-студенти предлагат подкуп по имейл
„Смели“ кандидат-студенти пращат имейли до преподаватели от Софийския университет с директни или индиректни питания как могат да си „купят“ следване в университета.
„Младежи, изкарали слаби оценки на приемните изпити, предлагат рушвети по имейл, за да запишат да учат висше в Алма матер“, съобщи във вторник доц. Милена Стефанова, зам.-ректор на Софийския университет, цитирана от вестник „Монитор“.
„Как мога да запиша право без изпит, много ми е нисък успехът?“ Това е текстът на едно от провокативните електронни писма, изпратени от изобретателни кандидат-студенти, които предлагали да си „купят“ следването на място“, обясни доц. Стефанова.
„Ако направя дарение, ще ме приемете ли в Софийския университет“, така звучи друга нерегламентирана оферта на мераклия да учи висше в Алма матер.
Тя обясни, че не липсват български младежи, които директно предлагали на представители на вуза да си платят „студентството“, като посочвали конкретни суми, които са готови да отделят.
„Няма как да стане това. Корупцията в Софийския университет е изрязана напълно“, отсече доц. Стефанова.
Някои от двойкаджиите явно са готови да се разделят със солидни суми, за да следват, други прилежни студенти теглят заеми, за да покрият таксите си за учене.
„Тази година сме подписали двойно повече уверения за студентски кредити. Забелязваме, че вече се теглят заеми за твърде ниски суми в порядъка на 120-140 лв., каквито са таксите за най-евтините специалности“, заяви доц. Стефанова.
1200 гимназисти вече са подали заявления за първата сесия на кандидатстудентската кампания в СУ, като крайният срок за подаване на документи е 16 март.
Най-голям наплив има към изпитите по български език и литература, история, математика и журналистика.
Заради силния интерес от страна на гърци, турци, македонци и нашенци към „образователния мениджмънт“, Алма матер въвежда такава магистърска програма на английски език.
Годишната такса ще бъде 6600 лв. на година или 3300 лв. на семестър. Специалността ще обучава бъдещи директори и ректори.
„Учителите са завършили педагогика, много от тях срещат трудности в управлението на делегираните бюджети и изобщо в мениджмънта на училището, затова от такава специалност има силна нужда“, обясни доц. Стефанова.
Още по темата:
- » Излезе второто класиране в Софийския университет
- » Николай Марков: Опитаха се да ни подкупят! На депутатите се предлага празен чек
- » Спипаха за подкуп двама данъчни от Кърджали