Членове на международната хакерска група Anonymous са координирали действията си през сървър, изграден от фирма във Варна.
Хакери от испанския клон на „Анонимните“ са използвали криптирани чат канали в сървъри, намиращи се в България и Чехия.
Четирима от тях са били задържани в Испания в рамките на полицейска операция на териториите на трите държави, координирана от „Европол“, съобщиха от МВР.
Арестите са извършени в Мадрид и Малага. При обиските, последвали арестите, са иззети 25 компютъра и периферия към тях, предава Ройтерс.
След претърсване на адреса на варненската фирма българските антимафиоти от сектор „Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт“ при ГДБОП са иззели сървър с два терабайта информация. Предстои компютърно-техническа експертиза на иззетите данни, а по случая е образувано досъдебно производство под надзора на Софийската градска прокуратура.
Разследването е довело и до мащабна операция, координирана от Интерпол, в Испания, Аржентина, Чили и Колумбия, при която са задържани и други 25 членове на Anonymous на възраст между 17 и 40 години, предаде Би Би Си.
Операцията на Интерпол е провокирана от киберагресията срещу колумбийски и чилийски сайтове. Сред пострадалите са страниците на колумбийското Министерство на отбраната, Президентството и Националната библиотека, както и електрическата компания Endesa
Членовете на хакерската група са отговорни за редица престъпления, извършени от юни 2011 г. до момента, като DDos атаки – спиране на достъп до услуги, defacement или т.нар. обезличаване на интернет сайтове, проникване и кражба на конфиденциални данни.
Организацията на „Анонимните“ стана известна най-вече около протестите срещу търговското споразумение АСТА, заради което те отправиха посление, специално адресирано до българските власти.
Още по темата:
- » Мълния удари самолет край Варна УНИКАЛНА СНИМКА
- » Варна, морето, сините вълни: Хората се наслаждават на слънцето на плажа в града
- » Полицията разкри още един незаконен старчески дом край Варна

София:
Сандански:
Русе: