Италия и Полша се притекоха на помощ на България

Италия и Полша се притекоха на помощ на България
Българските власти задействаха Европейския механизъм за гражданска защита на 7 февруари, като поискаха 80 хиляди чувала с пясък, 50 палатки, подходящи за зимни условия, и 2000 квадратни метра геотекстил.
A A+ A++ A

Италия и Полша предложиха помощ на България в рамките на няколко часа след като страната задейства Европейския механизъм за гражданска защита на 7 февруари.

Няколко европейски държави отговориха изключително бързо на молбата на България за подкрепа в борбата с наводненията и в предотвратяването на нови щети от крайното застудяване, съобщиха от пресслужбата на Представителството на ЕК в България.

Няколко язовира в България преливат заради обилните снеговалежи от изминалите дни. В понеделник, 6 февруари, беше разрушена стена на язовир „Иваново“, а прелялата вода нанесе сериозни щети на местното село Бисер. Други населени места в Югоизточна България също са в риск от наводнения.

Българските власти задействаха Европейския механизъм за гражданска защита на 7 февруари, като поискаха 80 хиляди чувала с пясък, 50 палатки, подходящи за зимни условия, и 2000 квадратни метра геотекстил (материал, използван за подсилване на речни диги и язовирни стени).

По-малко от три часа след сигнала от България Италия предложи палатки, оборудвани за ниски температури.

Полша реагира с оферта за геотекстил и чували с пясък. Очаква се и други страни членки да се включат с предложения за помощ.

Центърът за наблюдение и информация на Европейската комисия координира комуникацията между засегнатата страна и тези, които й предлагат подкрепа.

„Тази бърза реакция на българския сигнал за помощ показва ясно европейската солидарност със страната ни в този труден момент. Още по-впечатляващо е, че предложенията за подкрепа идват в момент, когато самите Италия и Полша се борят с последиците от тежка зима. Днес, когато България е в риск от сериозни наводнения, предложената материална помощ ще помогне да избегнем нови щети и човешко страдание“, каза Кристалина Георгиева, европейският комисар за реакция при кризи.

Вчера комисар Георгиева посети засегнатите от наводнения Бисер, Любимец и Свиленград. С нея беше и експерт от Европейската комисия, който е специалист по наводнения и гражданска защита при тежки зимни условия.

Заедно с българските власти, двамата анализираха как Европейският съюз може да помогне за облекчаване на болезнените резултати от снеговалежа, крайно ниските температури и наводненията.

Центърът за наблюдение и информация към Европейската комисия продължава да следи отблизо развитието на изключително студената зима, която обхваща голяма част на Европа.
Заради ниските температури загинаха над 350 души, а няколко европейски държави обявиха бедствено положение.

Европейската комисия е готова да координира обмена на информация и предоставянето на помощ между държавите, участващи в Европейския механизъм за гражданска защита.

#Италия #Полша #България #помощ #наводнения #Европейската комисия #ЕК #Кристалина Георгиева #еврокомисар по хуманитарна помощ #международно сътрудничество и реакция при кризи

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"