
Александър Неофитов е експерт по политически науки със специализации в UCL, Лондон, и Карловския университет в Прага. Бил е координатор на проекти в КНСБ.
Много бих искал с пълно сърце да напиша, че подкрепям протестите и на фона на протичащите събития аргументите в полза на подобна позиция изглеждат ясни. Само по себе си отстраняването от власт на един компрометиран политически елит, какъвто безспорно е настоящият в България, е кауза, зад която си струва да се застане.
По принцип всяко усилие, насочено към търсенето на решения на известните ни проблеми (олигархия, корупция и т.н.) изглежда правилно и смислено, и в случая е добре дошло. Аз лично обаче не съм убеден, че протестът е подобно решение. Въпреки, че не е лишен от заряд и че консолидира в себе си значителна обществена енергия, не виждам в него нужното съдържание.
В тази връзка не са съвсем ясни целите, който си поставя. Ако се цели козметична смяна на правителства и избирателни системи, то дори и да успее в момента, в крайна сметка протестът ще загуби, тъй като на този етап подобни реконфигурации вече не са рентабилно решение. А за по-дълбока промяна не знам дали има достатъчно потенциал.
Дълбочинните (и съответно трайни) промени изискват широк дебат и преоценка на някои основни въпроси, които не са от политическо естество и до чието обсъждане така и не се стигна в постсоциалистическия ни период. Като например кои сме, какво желаем да е нашето общество и къде искаме да бъдем след 40-50 години. Едва след като е налице ясна ориентация по подобни въпроси е възможно да бъде канализирана обществената енергия в градивни решения, включително и политически.
Фактите говорят, че подобен дебат в България тепърва предстои и времевите параметри на протеста открито го подсказват. Да, в България демокрацията е фасадна, но тя не е такава от вчера. Не мога да приема довода например, че назначаването на Пеевски е преляло чашата – чашата в нашия случай отдавна се е превърнала във водопад. Затова си мисля, че протестът е по-скоро реакция на наболял проблем, отколкото заявка за по-сериозен ангажимент за промяна.
Остава въпросът дали протестът ознаменува началото на този дебат. Това тепърва предстои да видим, но до провеждането му правителствата ще са все така корумпирани и протестите ще кънтят в нищото.
Още по темата:
- » Втори ден протести: Зърнопроизводителите и днес с блокади на ключови пътища
- » Напрежението и протестите във Франция ескалират, хората недоволни от пенсионната реформа
- » България е на пето място в света по усещане за корупция