Расмусен: НАТО няма да участва в удар по Сирия
Предполагаемата употреба на химическо оръжие в Сирия изисква международен отговор, но НАТО няма да участва, заяви генералният секретар на алианса Андерс Фог Расмусен пред репортери в датския град Вейле, предава БГНЕС.
“Не виждам роля за НАТО при една международна реакция по отношение на режима в Сирия”, цитира думите на Расмусен в. “Политикен”.
Използването на химическо оръжие е откровено нарушение на международните правила и е престъпление, което не може да бъде пренебрегнато, подчерта Расмусен.
Според него подобни нарушения изискват ответни мерки, за да не бъдат допускани отново в бъдеще.
Расмусен за пореден път изрази убедеността си, че зад химическата атака стои правителството на Башар Асад.
“Нямам съмнение, че управляващите извършиха химическата атака. Когато погледнете кой държи химическите арсенали и кой има средствата за тяхното използване, би трябвало да сте на ясно, че това е правителството”, посочи Расмусен.
Според него било невероятно противниците на режима да са виновни за химическата касапница.
Още по темата:
- » FT: Задълбочаващ се разрив в НАТО
- » „Не бяха там, когато имахме нужда от тях“: Тръмп не е доволен от НАТО
- » Келог: възможно е САЩ да излезне от НАТО и да създаде нов военен съюз с Украйна

София:
Смолян: