Ивайло Тодоров: Необходими са стандарти по качество в търговията с плодове и зеленчуци

Ивайло Тодоров: Необходими са стандарти по качество в търговията с плодове и зеленчуци
Ивайло Тодоров: Трябва да бъде прекратен нерегламентираният внос и да се засили контролът. Снимка: agronovinite.com
A A+ A++ A

Ивайло Тодоров е изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/. Завършил е Икономическия университет във Варна със специалност „Аграрна икономика“. Има магистърска степен от Великотърновския университет по „Дипломация и национална сигурност“. Работил е в Държавен фонд „Земеделие“. През 2002 г. напуска и работи в частния сектор. През 2004 г. Тодоров е един от учредителите на АЗПБ.

Г-н Тодоров, родното зеленчукопроизводство е в криза. Как според Вас трябва да се стимулира то?

На първо място трябва да бъде прекратен нерегламентираният внос и да се засили контролът както по границите, така и по търговските вериги, където основно се продават вносни плодове и зеленчуци. Това важи също и за месото и яйцата, въобще за всички продукти, които произвеждаме по-малко, отколкото консумираме. Това е така, защото през годините българските производители бяха поставяни в неблагоприятни условия от ценова гледна точка и спрямо възможностите за реализация.

Те намаляваха, производството падаше и така се стигна до това положение - при твърде малко производство на български плодове и зеленчуци, те да се хвърлят по пътищата.

В каква степен държавата трябва да осъществява контрол върху вноса? Каква трябва да бъде държавната политика в това направление?

Миналата седмица ние, от Асоциацията на зеленчукопроизводителите в България, имахме среща с министъра на земеделието и храните Димитър Греков и му предложихме да бъдат изградени и утвърдени стандарти за съответните продукти по примера на много държави в Европейския съюз, които въвеждат собствени стандарти за качеството. Тези стандарти най-вече покриват вкусовите качества на родното производство, търсят се възможни плюсове на нашите производители, производство и продукти, въвеждат се стандарти, които максимално да изолират вносните суровини.

Няма ли това да създаде бариера пред вноса и по този начин да нарушим някои европейски правила?

Цялото общество знае, че изчезнаха българските плодове и зеленчуци, а бяха толкова вкусни. Именно тези вкусови качества, за които всички бленуваме, трябва да бъдат въведени като стандарти, за да може максимално да бъде стимулирано българското производство.

Естествено, ние не можем да налагаме бариери, така че да не се продават вносни продукти. Това няма как да се случи в държава от ЕС. Може обаче да бъде намален вносът.

Освен въвеждането на стандарти като държава трябва да работим за това да се намали нерегламентираният внос, дори да се ликвидира. Това може да стане най-вече чрез стриктен контрол по границите и вътре в страната. Тук може да се ползва пример, който ние представихме на министър Греков.

В съседна Румъния, при влизане в страната на камион с хранителни продукти, той се запечатва, записва се къде точно отива, а ако е транзитен - от кой граничен пункт ще излезе. На тази граница или на този обект, където отива камионът, го чака същата Финансова полиция, както при нас са митническите власти.

Там се вижда дали стоката е в същия вид и дали количеството е същото. Фактурата се взема, защото в България влизат едни и същи камиони с про-форма фактури. По този начин се избягва облагането с ДДС. Така цената на вносния продукт пада.

Това означава ли, че се отдава предпочитание към цената, вместо към качеството на стоката?

При условията на икономическа криза българският потребител естествено търси по-евтината стока и така попада на вносната, а се пренебрегва българското родно производство. Този процес се наблюдава и при условие, че вносният продукт не е чак толкова качествен, а българският има шансовете да е много по-качествен.

Можете ли да дадете конкретен пример за подобен нерегламентиран внос с по-ниско качество и как той може да бъде избегнат?

Такъв е случаят например по Великден с полските яйца. Те идваха 30 дни след техния Великден, защото през тази година имаше голям интервал между православния и католическия празник. Въпреки че тези яйца бяха с почти изтекъл срок на годност, всички вериги бяха залети с тези яйца.

Естествено, цената им беше ниска, защото тамошните производители трябва да ги изхвърлят, ако не ги продадат извън страната, но разбира сее на по-ниска цена. Примерите са безброй.

Избягването на подобен нерегламентиран внос може да се реализира чрез засилен контрол от страна на държавата по всички направления - документите, сертификатите на съответните продукти, проверка на цените, дали те са реални. Ако продуктите се внасят на много ниски цени, това означава, че се внася и минимално ДДС.

Трябва да се проверяват стриктно всички документи на съответните продукти, с които те идват от съответните държави, както, разбира се, и сроковете на годност.

Като говорим за въвеждането на стандарти по качеството, какво е качеството на стоките, които внасяме? Излезе информация, че Гърция например внася в България дини, които са с доста по-ниско качество от такива, които се изнасят за Чехия...

Това е така, защото най-вероятно чешката държава и службите, които контролират тези процеси, имат изисквания и по всяка вероятност ги прилагат за всяка една доставка. Именно заради това Гърция не може да си позволи да достави в Чехия по-лошо качество продукти.

Едва ли причините се коренят само в претенциозност на пазара в Чехия! Ние постоянно изследваме тези процеси и наблюдаваме, че контролът е много засилен в съседните ни държави. Именно заради това там отиват по-качествените стоки, а при нас идват по-нискокачествени, защото контролът е нисък. Това, освен че влияе лошо на родното производство, е опасно и за здравето на хората.

Например едно охладено месо има срок на годност като такова седем дни. То обаче пътува пет дни и след това трябва да се продаде веднага, иначе качеството му се влошава.

Наблюдавате ли тенденция за износ на по-висококачествени български продукти от зеленчукопроизводството, което може би налага внос на същите стоки от други държави, например дини от Гърция, при положение че ние сме традиционен производител на този плод?

Износът за трети страни и от България се прави на по-качествената продукция, защото там има по-висок контрол. Не искам да кажа, че производителите оставят тук по-лошото качество продукти, но в крайна сметка, след като контролът е занижен при нас и след като пазарът понася това, в България ще се продава по-нискокачествена продукция, независимо дали тя е българска, или е вносна.

#Ивайло Тодоров #продукти #пазар #контрол

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Интервю
Последно от Интервю

Всички новини от Интервю »