Атентат уби десетки в Ирак
Атентатор самоубиец причини смъртта на най-малко 35 души при нападение на религиозна основа в Южен Ирак.
Атаката помрачи кулминацията на шиитско поклонение, в което участват стотици хиляди богомолци от региона и света, предаде АФП, цитирана от бТВ.
Бомбеният удар в покрайнините на град Басра бе осъществен в условията на задълбочаваща се политическа криза в страната, която противопостави воденото от шиитските партии правителство в Багдад с основната коалиция на сунитите.
Кървавото нападение повиши напрежението между двете иракски общности по-малко от месец, след като американската армия завърши изтеглянето си.
Атентатът е поредният изблик на насилие срещу шиитските поклонници, участващи в религиозните чествания след празника Ашура, един от главните в религиозния календар на ислямската секта.
От полицията и местните власти в Басра съобщиха, че броят на убитите е 50, а други 100 души са ранени. По информация на медицински източници обаче загиналите са 35, а ранените 90.
Атентаторът, който се представял за търговец, предлагал закуски на участващите в поклонението шиити, се взривил до полицейски пропускателен пункт в близост до шиитско светилище.
Около 162 000 души, главно цивилни, са загинали от насилствена смърт в Ирак от началото на водената от САЩ военна операция през март 2003 г.
От тях над 114 000 са били цивилни. Иракските сили за сигурност са дали над 9 000 жертви.
Още по темата:
- » Тръмп: „Куба е следващата“ - САЩ загатва нова цел след Иран
- » Иран и САЩ в спор за контрола над Ормузкия проток въпреки обявената пауза в боевете
- » „Не бяха там, когато имахме нужда от тях“: Тръмп не е доволен от НАТО

София:
Русе:
Смолян: