България е 57-а по конкурентоспособност сред 60 държави

България е 57-а по конкурентоспособност сред 60 държави
A A+ A++ A

България е на 57-о място по конкурентоспособност в света през 2013 с индекс 47.800.

Страната ни отбелязва спад с 3 места спрямо 2012, когато е била 54, отбелязват от Международния институт за развитие на мениджмънта. България е изпреварена от Гърция и Румъния, които са съответно 54 и 55. Трябва да се отбележи, че преди година нашата страна е имала по-добри показатели в сравнение със затъналата в дългове наша южна съседка.

Спрямо останалите държави от региона сме по-добре само от Хърватия, която е 58. САЩ оглавиха класацията за конкурентоспособност, публикувана от Международния институт за развитие на мениджмънта.

Експертите на престижното бизнес училище в Лозана обясняват успеха на САЩ, който успя да си върне първото място в рейтинга, с възстановяването на финансовия сектор, изобилието на технологични иновации и успеха на самите компании.

На второ място в класацията, която ежегодно се публикува вече 25 години, се нарежда Швейцария, а трети е Хонконг. В първата десетка влизат също така Швеция, Сингапур, Норвегия, Канада, ОАЕ, Германия и Катар, отбеляза ИТАР-ТАСС. „Докато в еврозоната продължават проблемите, САЩ убедително се върнаха на върха по конкурентоспособност.

Добри новини идват и от Япония“, заяви директорът на Международния център по конкурентоспособност IMD професор Стефан Гарели, коментирайки резултатите от изследването. „Икономическият растеж продължава да остава предварително условие за конкурентоспособност“, добави той.

В тазгодишната класация Русия се изкачи с цели шест места до 42. Икономистът от IMD Анн-Франс Боржо обясни това с „по-стабилната ситуация в Русия в сравнение с останалите страни“. „Русия успя да се изкачи нагоре в настоящия рейтинг благодарение на подобряването на показателите на националната икономика, международната търговия, чуждите инвестиции, намаляването на безработицата“, уточни тя.

В същото време сред страните БРИКС се отбелязват разнородни тенденции. Китай подобри позицията си с две места и днес е 21, докато Индия (40), Бразилия (51) и ЮАР (53) са влошили положението си. Професор Гарели призна, че страните, влизащи в този блок, имат много различни стратегии за повишаването на своята конкурентоспособност и различни показатели. „Но перспективите на държавите от БРИКС остават големи“, добави професорът.

На последното, 60-о, място се намира Венецуела. Класацията се съставя въз основа на 333 критерия, разделени в четири групи – икономически показатели, ефективност на правителството, ефективност на бизнеса и състояние на инфраструктурата. В класацията участват 60 държави.

При изчисляването на индекса за всяка от тях се вземат две трети статистически данни и една трета от анкетите, направени сред бизнеса. През септември 2012 своя ежегоден рейтинг за конкурентоспособност публикува и Световният икономически форум. Първите три позиции в него заеха Швейцария, Сингапур и Финландия.

 

По БГНЕС

#конкурентоспособност #България

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Промишленост
Последно от Промишленост

Всички новини от Промишленост »