Кипър да излезе от еврозоната, поиска църквата
Главата на кипърската православна църква архиепископ Хризостом, който предостави богатството на църквата на разположение на застрашената от фалит държава, се обяви за излизане от еврозоната, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
"Не е лесно, но ние трябва да посветим на това толкова време, колкото изразходвахме, за да влезем в еврозоната", смята архиепископът.
"С подобно поведение еврото не може да удържи, не казвам, че ще се срине още утре, но с мозъците в Брюксел е сигурно, че няма да издържи дълго време, и най-добре е да помислим как да се измъкнем", казва той.
Православната църква на острова е най-големият поземлен собственик и един от големите играчи в икономиката му, припомня АФП.
Хризостом потвърди, че остава в сила предложението му да се ипотекират имотите на църквата, за да се съберат средства за държавата.
По думите му кипърският президент Никос Анастасиадис е приел предложението, но то трябва да бъде одобрено от парламента.
Архиепископът посочи като виновен за кризата предишния кипърски президент комунист Деметрис Христофиас.
Още по темата:
- » Кипър е пред водна криза, засилват ограничаването на потреблението
- » Франция, Италия и Гърция укрепват защитата на Кипър след Иранската атака
- » Италия: Ще изпратим военноморски активи за защита на Кипър

София:
Русе:
Смолян: