
Националният гаранционен фонд започва работа, 120 млн. евро чакат земеделците

Националният гаранционен фонд и девет партньорски банки подписват споразумение, с което ще се улесни кредитирането на фермери, които искат да кандидатстват за европейско финансиране по Програмата за селските райони.
Още в края на 2011 г., за да спаси от загуба 237 млн. лв. от Програмата за развитие на селските райони, България пренасочи средствата към Гаранционния фонд.
Фермерите отдавна чакат фондът да заработи, защото голяма част от тях срещат трудности при финансирането на проектите си.
Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова обясни закъснението с очаквано разрешение от Брюксел, предаде БНР.
Тя заяви, че решението за Гаранционния фонд е излязло през лятото на 2012 г., като досега са течали обществени поръчки.
Сумата, с която Гаранционният фонд, ще оперира, е 120 млн. евро, на които обаче ще могат да разчитат само кандидатите по три от мерките на Програмата за селските райони.
Още по темата:
- » 1277 българи имат в банки у нас над 1 милион лева! Най-често се теглят кредити до 1000 кинта
- » Разследват дали зад банковите фалити в САЩ стои пазарна манипулация
- » Бивш бос на Lеhmаn Вrоthеrѕ: Oщe 50 бaнĸи в CAЩ ca пoд зaплaxa oт фaлит