Найденов: В документите за дюните не пише, че са част от „Натура 2000“

Найденов: В документите за дюните не пише, че са част от „Натура 2000“
По време на пресконференция Найденов каза, че сред документите има и становище на МОСВ – Бургас, да не се прави екологична оценка на териториите. Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

В документите за спорните земи край Несебър никъде не пише, че териториите са част от „Натура 2000“, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.

Преди седмица екологът Тома Белев алармира, че министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е продал близо 29 дка защитени дюни, държавна собственост, част от защитената зона Ахелой–Равда–Несебър от мрежата „Натура 2000“, на лицето Димитър Петров, на 27 ноември 2012 г.

Цената е 20 лв./м2, което е под данъчната оценка от 50 лв./м2. Община Несебър дори е приела наредба, че никой не може да продава имоти под данъчна оценка, но имотът не е общински, а държавен.

Още на следващия ден Димитър Петров продава закупената държавна земя на фирмата „СЛЕ груп“ ООД за седем пъти по-висока цена, или по около 140 лв./м2.

Явно земята не е платена веднага и се учредява ипотека в полза на Петров. Очевидно продажбата е изключително неизгодна за държавата, която само за 1 ден е била ощетена с 3.5 млн. лв.

В сряда стана ясно, че документите за  продажбата на дюните са били подписани от зам.-министъра на земеделието и храните Светлана Боянова, която  обясни, че е замествала министъра и е подписала документите така, както подписва всички останали, които й се носят.

Преди дни Найденов заяви, че ДНСК вече е разпоредила спиране на всякакви строителни дейности на дюните.

По време на пресконференция Найденов каза, че сред документите има и становище на МОСВ – Бургас, да не се прави екологична оценка на териториите, предаде Информационна агенция „Фокус“.

Министърът бе категоричен, че след встъпването му в длъжност през 2009 г.са били спрени всички преписки.

Димитър Петров е подал заявление за закупуване на терена, като към 2009 г. са били подадени някъде 3500 заявления, но след като преписките са били спрени и след като се е променила наредбата, цената на териториите се е покачила многократно и голяма част от желаещите са се отказали.

Найденов посочи, че това е финализирана процедура през 2012 г. на цена от 1 141 849 лева, а Петров е продал инвестиционен проект.

„Назначаваме комисия, която да провери случая и да се стигне до истината. Ние ще приемам предложенията за промяна в Закона за устройствената територия, за да не се стига до такива казуси“, добави още министърът.

Найденов заяви, че комисията ще провери каква е причината теренът да бъде изключен от горския фонд.

По думите на Белев, ако Агенцията по кадастър си е била свършила работата и е определила всички дюни, е нямало да се стигне до това положение.

#сделка #проверка #Междуведомствена комисия #Кокала #Дюни #„СЛЕ груп“ #ДНСК #Несебър #министър на земеделието и храните #Мирослав Найденов #пресконференция #Тома Белев #„Фейсбук“ #„Биволъ“ #Светлана Боянова #зам.-министър на земеделието и храните

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"