Хуманоидни роботи в Китай сгъват тениски и правят сандвичи

Хуманоидни роботи в Китай сгъват тениски и правят сандвичи
A A+ A++ A

В складово помещение в предградие на Шанхай десетки хуманоидни роботи се обучават да сгъват тениски, правят сандвичи и отварят врати в продължение на 17 часа всеки ден. Целта на технологичните компании е да генерират огромни масиви от данни, които да подготвят роботите как да се ориентират в човешкия свят.

След "космическата надпревара" и "надпреварата с изкуствен интелект" вече може да се говори за трето голямо състезание в технологичната сфера – надпреварата с хуманоидни роботи. Китай и САЩ отново са основните съперници в тази нова технологична битка.

Китайските власти не пестят средства за развитието на този сектор. Само през последната година правителството в Пекин е отпуснало над 20 милиарда долара за разработки в областта на хуманоидните роботи. Освен това е създаден и фонд от 137 милиарда долара, който ще подкрепя стартиращи компании, развиващи изкуствен интелект и роботика.

"Просто си представете, че един ден в нашата собствена роботизирана фабрика, нашите роботи сами се сглобяват помежду си," споделя Яо Маоцин, партньор в китайската компания AgiBot, която разработва хуманоидни роботи.

Китайските компании като Unitree, AgiBot и Stardust Intelligence се конкурират с американски гиганти като Tesla и неговия робот Optimus, Boston Dynamics с робота Atlas, и Figure AI. Според анализатори, Китай има предимство в намаляването на производствените разходи благодарение на своята всеобхватна верига за доставки.

Експертите прогнозират, че до 2030 г. годишните продажби на хуманоидни роботи в световен мащаб биха могли да достигнат 1 милион единици. Това поставя началото на нова ера в технологичното развитие на човечеството.

Освен обучението в ежедневни задачи, хуманоидните роботи в Китай вече демонстрират и спортни постижения. Само преди няколко седмици в Пекин се проведе първият в света полумаратон за хуманоидни роботи, където машините се състезаваха редом с човешки бегачи на дистанция от 21 километра.

#робот

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Технологии
Последно от Технологии

Всички новини от Технологии »

Акценти

Анкета

Къде ще почивате това лято?