
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че Вашингтон може да наложи санкции и потенциално да предприеме военни действия срещу Русия, ако президентът Владимир Путин откаже да преговаря за мирно споразумение, гарантиращо дългосрочната независимост на Украйна. В официално изказване направено на 13 февруари, Ванс подчерта, че изпращането на американски войски в Украйна остава „на масата“, ако Москва не се включи в преговорите "добросъвестно". Коментарите му сигнализират по-твърда позиция в сравнение с американския министър на отбраната Пийт Хегсет, който наскоро заяви, че Вашингтон няма да ангажира военни сили в Украйна.
Ванс подчерта, че САЩ имат както икономически, така и военен лост над Русия, като същевременно намекна за неочакван резултат в продължаващите дипломатически усилия. Той заяви, че Тръмп подхожда към преговорите с отворен ум, като се стреми да проучи всички възможни варианти за решение. Ванс обаче призна, че е твърде рано да се определят окончателните териториални договорености или гаранциите за сигурност, които западните съюзници могат да предоставят на Киев. Според него, тези подробности ще бъдат уточнени по време на преговорния процес и евентуалното споразумение може да изненада много наблюдатели.
Междувременно френският президент Еманюел Макрон определи завръщането на Тръмп в Белия дом като "електрошок", който трябва да накара Европа да поеме по-голяма отговорност за своята сигурност и бъдещето на Украйна. В интервю за Financial Times Макрон подчерта, че само украинският президент Володимир Зеленски може да преговаря от името на Украйна и предупреди срещу всяко мирно споразумение, наподобяващо "капитулация". Той също така призова Европа да укрепи своята отбрана и икономика, като предложи Европейският съюз да преосмисли своите фискални и парични политики. Макрон призна промяната във външнополитическите приоритети на САЩ и се съгласи с позицията на Тръмп, че Европа трябва да понесе по-голяма тежест за сигурността на Украйна.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио затвърди позицията на Тръмп, заявявайки, че администрацията се стреми към пълно разрешаване на войната, а не към временно прекратяване на огъня. Гостувайки в Шоуто на Клей Травис и Бък Секстън, Рубио отбеляза, че Тръмп търси цялостно решение и че всяко потенциално прекратяване на огъня би било стъпка към трайно мирно споразумение. Той подчерта, че САЩ остават ангажирани с независимостта на Украйна, но даде знак, че европейските нации трябва да водят усилията за осигуряване на дългосрочна стабилност на Украйна.
Докато дипломатическите усилия продължават, Тръмп обяви планове за разговори на високо ниво между представители на САЩ, Украйна и Русия в Саудитска Арабия следващата седмица. Срещата, която няма да включва пряко Тръмп или Путин, се очаква да се фокусира върху потенциалните пътища за прекратяване на войната. Тръмп описа конфликта като "ужасен" и "порочен", като повтори, че преговорите трябва да са насочени към намиране на решение, което всички страни могат да приемат. Преди това Тръмп предположи, че може да се срещне с Путин в Саудитска Арабия, въпреки че Украйна настоя, че трябва да бъде пълноправен участник във всички преговори, определящи нейното бъдеще.
На фона на тези дипломатически събития самолет на ВВС на САЩ, превозващ държавния секретар Рубио и председателя на комисията по външни отношения на Сената Джим Риш, беше принуден да се върне във Вашингтон поради техническа неизправност. Самолетът, модифициран Boeing 757, е имал проблем с предното стъкло на пилотската кабина приблизително 90 минути след излитането от база Андрюс. Забавянето породи опасения дали Рубио ще може да присъства на планираната среща с Ванс и Зеленски на Мюнхенската конференция по сигурността, която ще се проведе днес.
Междувременно, Русия е успяла да попълни загубите си на танкове през 2024 г. чрез производството и ремонта на над 1500 танка и близо 2800 бойни машини на пехотата и бронетранспортьори. Анализаторите обаче предупреждават, че Москва може да се изправи пред бъдещи предизвикателства поради потенциален недостиг на резервни части и влошаващи се запаси от съветската епоха. Институтът за изследване на войната (ISW) оцени, че докато Русия е успяла да замени повечето от изгубените си бронирани превозни средства, продължаващите усилия за военно разширяване могат да натоварят капацитета й да поддържа военни операции в дългосрочен план.
Службата за външно разузнаване на Естония също изрази опасения, че Русия не само поддържа военния си капацитет в Украйна, но също така се подготвя за потенциален бъдещ конфликт с НАТО. ISW отбеляза, че руските сили все повече разчитат на атаки, водени от пехота, поради ограничения на оборудването, което повдига въпроси относно способността им да поддържат продължителни сражения. Украинските сили продължават да атакуват руската енергийна и военна инфраструктура като част от продължаващите усилия за прекъсване на военния капацитет на Москва.
Още по темата:
- » Bloomberg: Разговорът на Тръмп с Путин сигнализира, че той „предава“ Украйна
- » American Conservative: Байдън и Зеленски да обяснят за какво беше войната в Украйна
- » Владимир Путин: Готов съм да се срещна с Тръмп по всяко време