
Руски дронове се разбиха в Тараклия, Молдова - Дом на голямо българско малцинство

На 13 февруари 2025 г. няколко руски дрона, част от поредната мащабна атака срещу Украйна, навлязоха във въздушното пространство на Молдова. Един от дроновете се разби в поле близо до село Чумай в района на Тараклия, а друг избухна между град Чадър-Лунга и село Валя Пержей. Двата инцидента пораждат сериозни опасения, след като президентът на Молдова Мая Санду призна уязвимостта на страната, като заяви: „Не можем да се защитим от тях“.
Фрагменти, открити в Чадър-Лунга, потвърджават, че поне един от дроновете е с руски произход, според Главния полицейски инспекторат на Молдова. Няма информация за пострадали след като властите незабавно изолираха районите за по-нататъшно разследване. Полицейски технически и експлозивни експерти са изпратени да анализират останките, като са планирани допълнителни изследвания.
В отговор на нарушаването на въздушното пространство на Молдова външното министерство на страната привика руския посланик и обяви затварянето на Руския културен център в Кишинев. Страната също така реши едностранно да прекрати споразумението с Русия от 1998 г. относно културните центрове, позовавайки се на многократните нахлувания на руски дронове и ракети. Кишинев изрази категорично неодобрение от нарушенията, като ги нарече значителна заплаха за националната сигурност и суверенитета на Молдова.
Този последен инцидент следва модел на подобни събития от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, с отломки от дронове, които продължават да бъдат откривани на територията на Молдова. Министерството на външните работи на страната призова Русия да зачита териториалната й цялост и незабавно да прекрати подобни нарушения.
Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте осъди инцидентите с руските дронове, като ги определи като саботаж. Той посочи, че дестабилизиращите действия на Русия, като тези нахлувания с дронове в Молдова и други страни от ЕС, изискват отговор от НАТО. Въпреки че съюза не е в състояние на война, Рюте подчерта продължаващото напрежение, отбелязвайки, че инциденти като тези подчертават крехката ситуация в региона.
Районът Тараклия съществува от 2003 г. Като център на българското малцинство в Молдова, което представлява около 66% от населението, днес в региона има множество български културни институции и училища. Българският език е и един от езиците на преподаване в Тараклийския държавен университет.
Регионалните власти в Тараклия отдавна настояват за повече права на автономия за своя регион. В началото на 2014 г. се обсъжда и обединение с автономната област Гагаузия. Според областния председател на Тараклия много други населени предимно с българи населени места от други части на Молдова са кандидатствали за присъединяване към Тараклийския окръг. Полунезависима от централното правителство на Молдова, областната администрация на региона поддържа отделни отношения с Русия. Тараклия се смята за крепост на проруските политически партии в Молдова. Поради недоволството от правителството в Кишинев, сепаратистките тенденции се засилват през последните години.
Още по темата:
- » Между чука и наковалнята: Приднестровието отхвърли помощта на ЕС, оставайки в хватката на Москва
- » Молдова и Приднестровието получават 30 милиона от ЕС на фона на енергийната криза в страната
- » Енергийна криза: Помощта на Молдова за Приднестровието зависи от изтеглянето на руските войски