
Между чука и наковалнята: Приднестровието отхвърли помощта на ЕС, оставайки в хватката на Москва

Властите в Приднестровието, непризнат от международната общност отцепнически регион на Молдова, отхвърлиха 60 милиона евро помощ, предложена от Европейския съюз за справяне с продължаващата енергийна криза в региона. Правителството на Молдова, ръководено от премиера Дорин Речан, потвърди, че отказът е повлиян от руски натиск. Докато Тираспол, столицата на Приднестровието, цитира противопоставяне на определени условия, свързани с помощта – по-специално планираното постепенно увеличаване на енергийните тарифи – Речан твърди, че влиянието на Москва е истинският “мотиватор” зад решението, страхувайки се, че приемането на подкрепа от ЕС може да подкопае контрола на Путин над региона. Въпреки това Молдова гарантира, че газовите доставки ще продължат да постъпват в Приднестровието, като унгарската компания MET Gas and Energy Marketing AG ще осигури доставката. Газът, финансиран от базираната в Дубай JNX General Trading, бе осигурен, чрез сключване на договор с националния оператор на Молдова Moldovagaz, като отцепническия регион ще плаща за транзита.
След отхвърлянето на средствата от ЕС, Молдова остава ангажирана с помагането на хората в Приднестровието, като гарантира, че отоплението и електричеството са възстановени по-рано този месец след период на непрекъснати прекъсвания. Въпреки това помощта от ЕС, която започна да тече на 1 февруари, ще бъде изчерпана до 10 февруари и Приднестровието е изправено пред перспективата да трябва да осигури собствените си енергийни доставки. Президентът на Молдова Мая Санду заяви, че ако регионът не приеме условията на ЕС, може да търси руски газ по маршрути като Турция, подобно на начина, по който Словакия получава газ (през Турски поток). Но подобни договорености ще трябва да отговарят на международните санкции. Санду отбеляза, че след като европейският грант изтече, Приднестровието трябва или да преговаря за допълнителна помощ при строги условия, или да намери алтернативни начини за задоволяване на енергийните си нужди.
Нежеланието на Приднестровието да приеме пакета от помощи на ЕС произтича от различни фактори, включително изискването енергийните тарифи да се приведат в съответствие с пазарните цени. Условията на ЕС включват също защита на основните свободи, освобождаване на политически затворници и подобряване на практиките за правата на човека. Макар и уловена в деликатен политически момент, Молдова е решена да попречи на жителите на региона да издържат още една зима на енергиен недостиг. Действие, което поставя хората на първо място, въпреки продължаващото напрежение и непризнатия статут на региона, като правителството на Молдова продължава да твърди, че няма да изостави левия бряг на река Днестър.
Енергийната криза в Приднестровието започна, след като доставките на руски газ за Молдова и региона бяха спрени през януари, след отказа на Украйна да удължи споразумението си за транзит на газ с Русия и неизплатените дългове на Молдова към Газпром. Тази ситуация постави както Молдова, така и Приднестровието пред потенциални хуманитарни предизвикателства, което накара Молдова да обяви извънредно положение. Въпреки че ситуацията остава несигурна, както молдовското правителство, така и ЕС продължават да полагат усилия за осигуряване на стабилност в региона, макар и под надвисналата сянка на руското влияние.
Още по темата:
- » Москва с ново изказване за срещата с Тръмп
- » Руски генерал: Ударът ще бъде неочакван, скрийте се в дупките
- » Русия е обхваната от гореща вълна, в Москва е счупен рекорд от 1917 г.
Коментирай
