
Еднодневните протести срещу високите цени в търговските вериги и намесата на държавата в пазарните отношения няма да доведат до трайно понижаване на цените. Това става ясно от анализ на онлайн платформата "Ние, потребителите".
"Инициативи, които призовават към рязка промяна в обичайното поведение на обществото за къс времеви отрязък, биха могли да фокусират вниманието върху даден проблем. В условията на пазарна икономика обаче търсенето определя предлагането, включително и ценовите равнища на стоките и услугите", коментира Габриела Руменова пред Economic.bg.
Опасности от държавна намеса
Експертите предупреждават за реални рискове от въвеждането на таван на цените или надценките. Възможно е да се стигне до дефицит на стоки, оттегляне на инвеститори и намаляване на конкуренцията.
"Съществува опасност някои производители да прибегнат до промяна на рецептите с цел спестяване на съставки или използване на такива с по-лоши качество и характеристики", алармира Руменова.
Решението е в потребителите
От "Ние, потребителите" препоръчват:
- Планиране на покупките
- Избягване на необмислени промоции
- Директно пазаруване от производители
- Информиран избор
Ролята на държавата трябва да се изразява в стимулиране на производството, контрол за картелни споразумения и насърчаване на лоялната конкуренция.
Още по темата:
- » Бойкотите заради високите цени ще продължат, заявиха организаторите
- » Обявиха кога ще бъде третият бойкот на хранителните вериги у нас
- » Бойкот на хранителните магазини, в отговор хипермаркетите свалят цени наполовина