Анализатор: Създава се нов световен ред

Анализатор: Създава се нов световен ред

Pixabay

A A+ A++ A

"Световният ред, какъвто го познаваме, в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред, който ще има нови структури, нови рамки за сътрудничество, нови партньори, нови противници и ние не знаем как точно ще изглежда."

Това заяви пред БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за геополитически анализи "Face" във Виена.

Западът ще се капсулира, но същевременно Китай с Русия и други партньори от Глобалния юг също ще се капсулират и ще създадат еднакъв по мощ, ако не и по-мощен център на световно управление, смята тя.

Чакърова очерта "бифоркация на световната система, нова световна биполярност" и посочи, че се оформят "две системи с различно управление, с различни партньори и съюзници, с различни продоволствени вериги и достъп до суровини".

В момента ключови държави в т.нар. Глобален юг имат по-голям интерес от това да не се съюзяват окончателно нито със САЩ, нито с Китай и Русия, тъй като извличат повече ползи – особено ако имат достъп до ключови суровини или благоприятно географско споразумение, чрез внимателно навигиране между тези ключови играчи, поясни Велина Чакърова и даде за пример Индия.

Китай и Русия са в безпрецедентна степен на двустранно сътрудничество в историята на техните отношения. Има потенциал то да се задълбочава, отбеляза геополитическият анализатор .

"Това партньорство е феномен от последните 10 години, желан и разработен на най-високо ниво. Предпоставките това партньорство да се развали до момента са нереални."

Там има общ интерес да се създаде нов световен ред по техен тертип – антиамерикански, антизападен, допълни Чакърова.

Бразилия под ръководството на ляво ориентирания президент Лула е сред ключовите партньори на Глобалния юг и ключов партньор на Китай, каза още тя. По думите ѝ, Бразилия е част от китайските амбиции за геоикономическа експанзия, както и основен участник в антизападния формат БРИКС, ключов за новия световен ред.

"Китай трябва да има стратегически резерви на ключови суровини и Бразилия е пример на страна, ключова не само по отношение на географското положение, но и доставчик на ключови суровини, важни за Китай."

#геополитика

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Анализ
Последно от Анализ

Всички новини от Анализ »

Акценти