Каква е разликата между сирене по БДС и такова по ЗНП?
Марката "Български държавен стандарт" (БДС) осигурява единствено производството на територията на България, но не и произхода на суровините. Това става ясно от изказването на председателя на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев пред Българското национално радио.
"Българският държавен стандарт до миналата година не правеше разлика между това какво мляко се използва в продукта, оторизиран по БДС. Това е един стандарт, който горе-долу съблюдава една рецепта за продукта - сирене или кашкавал, но най-важното нещо, което потребителите не знаят, е че БДС не ограничава какво мляко ще бъде използвано", поясни Караколев.
Нов стандарт за защита на родното производство
През 2023 година е въведен нов стандарт "Защитено наименование за произход" (ЗНП) по искане на сдружение "Български традиционни млечни продукти". ЗНП изисква 80% от фуража за животните да бъде от български произход, а използваното мляко да е изцяло българско.
Промени в означенията
Българският институт за стандартизация запазва механизма за производство по БДС, но променя наименованията - например "БДС Българско кисело мляко" става "Кисело мляко по БДС".
Капацитет на българското производство
По отношение на овчето, козето и биволското мляко, българското производство покрива изцяло нуждите на вътрешния пазар. За кравето мляко обаче е необходимо провеждането на междусекторна среща за оценка на капацитета.
Още по темата:
- » Сиренето и кашкавалът поскъпват, щели да ги правят по-истински
- » Никога не яжте сирене с тези продукти!
- » Тревожни новини за сиренето у нас