Кога ще стане ясно името на следващия президент на САЩ?
Във вторник американските гласоподаватели отиват до урните, за да изберат следващия си президент.
Понякога резултатите от изборите в САЩ се обявяват в рамките на няколко часа след затварянето на избирателните секции, но тази година напрегнатата надпревара може да доведе до по-дълго чакане.
Кога се очакват резултатите от президентските избори през 2024 г.?
В някои президентски надпревари победителят е обявен късно в изборната нощ или рано на следващата сутрин. Този път надпреварата в много щати може да означава, че медиите ще чакат по-дълго, преди да прогнозират кой е спечелил.
Демократката Камала Харис, настоящ вицепрезидент, и републиканецът Доналд Тръмп, бивш президент, се състезават на косъм от победата в продължение на седмици.
Малките победи могат да означават и повторно преброяване на гласовете. В ключовия щат Пенсилвания например ще се наложи повторно преброяване в целия щат, ако има разлика от половин процентен пункт между гласовете, подадени за победителя и загубилия. През 2020 г. разликата беше малко над 1,1 процентни пункта.
Възможни са и правни предизвикателства. Републиканците вече са подали повече от 100 предизборни съдебни иска, включително за оспорване на избирателните права и управлението на избирателните списъци.
Звездите в САЩ избират президент
Други сценарии, които биха могли да доведат до забавяне, включват всякакви нарушения, свързани с изборите, особено в избирателните пунктове.
От друга страна, преброяването на гласовете е ускорено в някои райони, включително в решаващия щат Мичиган, и много по-малко гласове ще бъдат подадени по пощата, отколкото на последните избори, които бяха по време на пандемията от COVID-19.
Кога са били обявявани резултатите от предишните президентски избори?
Изборите през 2020 г. се проведоха във вторник, 3 ноември. Въпреки това американските телевизионни мрежи обявиха Джо Байдън за победител едва късно сутринта в събота, 7 ноември, след като резултатът в Пенсилвания стана по-ясен.
При други скорошни избори избирателите са имали много по-кратко чакане.
През 2016 г., когато Тръмп спечели президентския пост, той беше обявен за победител малко преди 03:00 ч. по Гринуич в деня след изборите.
През 2012 г., когато Барак Обама си осигури втори мандат, победата му беше прогнозирана преди полунощ в самия изборен ден.
Изборите през 2000 г. между Джордж Буш и Ал Гор обаче са забележително изключение.
Гласуването се проведе на 7 ноември, но двете кампании започнаха война заради напрегнатото състезание във Флорида и надпреварата беше решена едва на 12 декември. Върховният съд на САЩ гласува за прекратяване на процеса на повторно преброяване на гласовете в щата, което запази Буш като победител и му връчи ключовете от Белия дом.
В цялата страна първите избирателни секции ще приключат в 18:00 ч. по Гринуич във вторник вечерта, а последните ще приключат в 01:00 ч. по Гринуич в сряда.
Но се очаква тази надпревара да се сведе до резултатите от седем колебаещи се щата. Това са Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин.
В различните региони избирателните секции приключват по различно време. Специфичните за всеки щат правила могат да удължат преброяването в някои щати, докато в други щати може да бъдат съобщени частични данни миг след подаването на последния личен глас. Освен това някои отсъстващи и изпратени по пощата бюлетини, включително гласовете на военнослужещите и американците, живеещи в чужбина, обикновено са сред последните, които трябва да бъдат преброени.
Джорджия - Избирателните секции в щата приключват на адрес 19:00 EST (00:00 GMT). Първо ще бъдат преброени предварително подадените и изпратените по пощата бюлетини, а след това и личните гласове. Главният служител на Джорджия изчислява, че около 75 % от гласовете ще бъдат преброени през първите два часа, а пълното преброяване се очаква по-късно през нощта.
Северна Каролина - избирателните секции приключват тридесет минути след Джорджия. Очаква се резултатите в Северна Каролина да бъдат обявени преди края на нощта, но е възможно да възникнат усложнения в районите, които бяха засегнати от ураган през септември.
Пенсилвания - Гласуването приключва в 20:00 ч. по Гринуич в щата Кийстоун - перлата в короната на всички колебаещи се щати в този изборен цикъл. Подобно на Уисконсин, в Пенсилвания преброяването на гласовете започва едва сутринта на изборите, което води до очаквано забавяне на резултатите. Експертите са единодушни, че може да минат поне 24 часа, преди да бъдат преброени достатъчно гласове, за да се излъчи победител.
Мичиган - Гласуването в щата приключва в 21:00 ч. по Гринуич. Мичиган разрешава на длъжностните лица да започнат да броят гласовете една седмица преди изборния ден, но те нямат право да разкриват резултатите, докато тези урни не бъдат затворени. От управата на Мичиган заявиха, че резултат не трябва да се очаква преди „края на деня“ в сряда.
Уисконсин - Резултатите трябва да се появят малко след затварянето на избирателните секции в 21:00 ч. по Гринуич за по-малките окръзи. Често обаче обобщаването на гласовете в големите населени места отнема повече време, което кара експертите да прогнозират, че в щата няма да има резултат поне до сряда.
Аризона - Първоначалните резултати могат да се появят още на 22:00 EST (03:00 GMT), но те няма да дадат пълна картина. Най-големият окръг в щата казва да не се очакват резултати до рано сутринта в сряда. Освен това преброяването на бюлетините, пуснати по пощата в деня на изборите, може да отнеме до 13 дни, според служителите в окръг Марикопа, най-големия окръг в щата.
Невада - преброяването на гласовете тук също може да отнеме дни, тъй като щатът позволява бюлетините, изпратени по пощата, да се считат за валидни, стига да са изпратени в деня на изборите и да са пристигнали не по-късно от 9 ноември.
Как става преброяването на гласовете?
Обикновено първо се преброяват гласовете, подадени в деня на изборите, след това се преброяват предсрочно подадените и изпратените по пощата бюлетини, тези, които са били оспорени, и след това бюлетините, подадени в чужбина, и бюлетините на военните.
Местните изборни служители - понякога назначени, понякога избрани - проверяват, обработват и преброяват отделните гласове в процес, известен като преброяване на гласовете.
Проверката на бюлетините включва сравняване на броя на подадените гласове с броя на активните гласоподаватели; изваждане, разгъване и проверка на всяка отделна бюлетина за разкъсвания, петна или други повреди; документиране и разследване на всякакви несъответствия.
Преброяването на бюлетините включва подаването на всяка една от тях към електронни скенери, които отчитат резултатите. При някои обстоятелства се налага ръчно преброяване или двойна проверка на резултатите.
Във всеки щат и населено място има строги правила за това кой може да участва в преброяването, за реда, по който се обработват гласовете, и за това кои части са достъпни за обществеността, включително как партийни наблюдатели могат да наблюдават и да се намесват в преброяването на гласовете.
Какво се случва, ако резултатите от президентските избори бъдат оспорени?
След като всеки действителен глас бъде включен в окончателните резултати, започва процес, известен като изборна колегия.
Във всеки щат могат да бъдат спечелени различен брой гласове в избирателната колегия, като в крайна сметка президентските избори се печелят благодарение на тях, а не само на подкрепата на самите избиратели.
Обикновено държавите предоставят всички гласове от избирателната колегия на този, който спечели народния вот, и това се потвърждава след заседанията на 17 декември.
След това новият Конгрес на САЩ се събира на 6 януари, за да преброи гласовете от избирателната колегия и да утвърди новия президент.
След изборите през 2020 г. Тръмп отказа да се признае и събра привърженици на марш към Капитолия на САЩ, докато Конгресът заседаваше, за да потвърди победата на Байдън.
Той призова своя вицепрезидент Майк Пенс да отхвърли резултатите - но Пенс отказа.
Дори след като бунтът беше отстранен и членовете на Конгреса се прегрупираха, 147 републиканци гласуваха неуспешно за отмяна на загубата на Тръмп.
Оттогава насам изборните реформи затрудниха законодателите да се противопоставят на сертифицираните резултати, изпратени им от отделните щати. Те също така изясниха, че вицепрезидентът няма право едностранно да отхвърля изборни гласове.
Въпреки това наблюдателите на изборите очакват, че усилията за забавяне на сертифицирането на вота през 2024 г. могат да се случат на местно и щатско ниво.
Тръмп, неговият подгласник Джей Ди Ванс и висшите републикански лидери на Капитолийския хълм на няколко пъти отказаха да заявят недвусмислено, че ще приемат резултатите, ако той загуби.
Кога е президентската инаугурация?
Новоизбраният президент ще започне своя мандат след встъпването си в длъжност в понеделник, 20 януари 2025 г., на територията на Капитолия на САЩ.
Това ще бъде 60-ата президентска инаугурация в историята на САЩ.
По време на събитието новият президент ще положи клетва да спазва Конституцията, след което ще произнесе инаугурационна реч.
Още по темата:
- » Най-скъпите избори в историята на САЩ – общо похарчени са 3,5 млрд. долара
- » В края на предизборната кампания: Какви са настроенията в щабовете на Тръмп и Харис
- » САЩ пуска лотария за 55 000 имигрантски визи