Водна криза се задава в България, ето къде ще е най-зле

Водна криза се задава в България, ето къде ще е най-зле

Язовир Тича, снимка: Боян Ганчев

A A+ A++ A

Есента и зимата са ключови за попълването на водните запаси в язовирите, реките и подземните водоносни слоеве.

Липсата на валежи през тези сезони може да доведе до намаляване на обема на водата в язовирите, което от своя страна влияе на водоснабдяването. Недостатъчните валежи през есента и зимата водят до намаляване на влагата в почвите, което може да създаде неблагоприятни условия за селското стопанство.

През периода 2023 / 2024г. бяхме свидетели, именно на подобен сценарий, което доведе до по-малък обем в повечето язовири. Лятото на 2024г. доведе и до пресъхване на много язовир в България.

Язовир „Йовковци” е изграден преди повече от 40 години за питейно-битово водоснабдяване на градовете Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Полски Тръмбеш, Дряново, Елена, Златарица и селищата в района. Общият обем на язовира е 92,179 милиона кубични метра.

Според официалната информация, налични са само 62,937 милиона кубични метра, или 68,28% от общия обем. Полезният обем обаче е с точно 9 милиона кубични метра по-малко, или 64,84% от общия, сочат данните от ежедневния бюлетин за състоянието на водите на Министерството на околната среда и водите за 29 октомври.

Бърза справка показва, че в първия ден на традиционно един от най-горещите месеци - август, язовирът е бил по-пълен, отколкото е сега. 68,678 милиона кубични метра са били налични тогава, което значи - 6 милиона кубични метра по-малко за няма и 4 месеца.

Под 50% е спаднал язовир "Тича", захранващ Североизточна България

Един от най-големите язовири в България - "Тича" е с все по-малко вода. Водоемът захранва Шумен, Търговище и Велики Преслав за питейни нужди, а същевременно се използва и за земеделско напояване, пише dir.bg

Пресъхва ли язовирът, застрашени ли са градовете от водна криза и има ли вода за земеделците?

През последните години засушаването оказва влияние върху наличието на вода в него. Нивото е паднало осезаемо - вижда се с просто око, а от община Шумен алармираха за притеснение относно падащите нива в язовир "Тича".

Кметът на Шумен проф. Христо Христов заяви пред bTV, че информацията, която бюлетинът на Министерството на околната среда и водите ежедневно обявява, е притеснителна.

"От информацията, която бюлетина на МОСВ ежедневно обявява, се вижда че към 25 октомври нивото на водата в "Тича" е 37,86% полезен обем, което за нас е крайно притеснително. Язовирът е единственият водоизточник, който захранва с питейна вода Шумен и другите големи градове. Притокът в язовира е 0,06%, а разходите на вода са 1,6%, което е три пъти повече от това, което се влива в язовира", подчерта проф. Христов.

"По тази причина сезираме министъра на околната среда. В краткосрочен план ще поискаме да се преустанови подаването на вода за напояване, независимо, че е края на летния сезон, както и вода към водноелектрически централи, които са в устието на река Камчия. Също така искаме реално измерване на полезния обем, тъй като към момента не е ясно какви са наносите в язовира", уточни още той.

#суша #язовири #водна криза

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Акценти