Кой плаща за облеклото на световните лидери и техните половинки?
Във Великобритания се вихри скандал около облеклото на премиера и съпругата му. Поводът - Кийр Стармър може да е нарушил парламентарните правила, като не е декларирал дрехи, купени за съпругата му от донора на лейбъристите лорд Уахид Али.
Министър-председателят Стармър и съпругата му Виктория приеха дарения от дрехи, за да могат да „изглеждат най-добре“, за да представляват Обединеното кралство, съобщи външният министър на страната Дейвид Лами. И предположи, че други страни имат щедри бюджети, финансирани от данъкоплатците за облекло на лидерите.
„Президентите и първите дами на САЩ имат огромен бюджет, плащан от данъкоплатеца, така че да изглеждат по най-добрия начин в името на народа на САЩ", коментира още Лами.
В някои държави данъкоплатците допринасят за разходите за живот на своите лидери - и това може да включва облекло, отбелязва BBC.
Американските президенти например разполагат с бюджет за разходи от около 50 000 долара (38 000 паунда), които могат да бъдат използвани за закупуване на дрехи и други артикули, в допълнение към годишна заплата от 400 000 долара.
Но съпругата на президента на САЩ не получава годишна заплата или бюджет за фиксирани разходи, въпреки че имат платен персонал и офис. И това въпреки, че модните решения на първата дама на щатите винаги са обект на огромно внимание.
Сред забележителните примери са сакото Zara на Мелания Тръмп, украсено с надпис „НАИСТИНА НЕ МИ ПУКА, НАЛИ?“, при посещение в център за задържане на мигранти, и поразителната алена рокля на Alexander McQueen, носена от Мишел Обама по време на среща с бившия китайски президент Ху Джинтао.
Лора Буш, съпругата на Джордж Буш-младши, пише в мемоарите си от 2010 г., че е била „изумена от големия брой дизайнерски дрехи, които се очаквало да закупи, за да отговори на модните очаквания за една първа дама“.
„След първата ни година в Белия дом нашият счетоводител каза на Джордж: „Да си президент струва много и той имаше предвид главно моите дрехи“, пише Буш.Говорителят на Мишел Обама също коментира, че тя сама плаща за облеклото си.
Първите дами на САЩ също могат да приемат дрехи като подаръци, често от името на правителството. Много дизайнери приветстват публичността, която дрехите им носят от президентската съпруга и с охота им даряват одежди, докато други не желаят да бъдат асоциирани с политически фигури.
Съпрузите на световните лидери също обикновено изглежда разчитат на дарения за избора си на стил.
Любимите ястия на световните лидери
Французойката Брижит Макрон няма държавен бюджет за дрехи и се смята, че получава тоалети на заем от парижките къщи за висша мода като Louis Vuitton. Според книгата Madame La Présidente от 2019 г. нейният офис пази запис кои дрехи са й дарени и кои са нейни собствени.
Съпругът й Еманюел Макрон обаче, беше критикуван за собствените си разточителни разходи. Тази година вестник разкри, че офисът му е запазил място в бизнес класа за полет от Париж до Бразилия единствено за превоз на два от костюмите му на цена от близо 4000 евро.
В Германия министрите бяха критикувани, че са похарчили 450 000 евро за фризьори, гримьори и фотографи през първите шест месеца на 2023 г., въпреки че нямат конкретен фонд за облекло.
Още по темата:
- » Макрон предупреди: Европа не е безсмъртна
- » За трети път: Макрон отлага визитата си в Украйна - какво се случва
- » "Ню Йорк таймс": Макрон хвърли в смут съюзниците си от НАТО