Синдромът на болезнената пета: Причини, симптоми и лечение

Синдромът на болезнената пета: Причини, симптоми и лечение
A A+ A++ A

Болки в петата – Каква е причината?

Плантарният фасциит, известен още като синдром на "болезнената пета", е състояние, което засяга значителна част от хората над 40-годишна възраст. Причината за това е възпаление на плантарната фасция – дебела съединително-тъканна връзка, разположена по долната част на стъпалото. Тази връзка започва от основата на петата и се простира до основата на петте пръста. Основната ѝ функция е да поддържа свода на стъпалото, като абсорбира вибрациите и стреса, които се натрупват при различни активности като ходене, бягане, скачане и клякане.

Специалистът по ортопедия и травматология, д-р Иван Георгиев от ВМА, посочва, че няколко фактора могат да увеличат риска от развитие на плантарен фасциит. Сред тях са възрастта над 40 години, плоскостъпието, наднорменото тегло, както и прекомерното натоварване при продължително ходене или стоене. Някои спортове като баскетбол, лека атлетика и тенис също могат да бъдат причина за възпаление на плантарната фасция.

Основният симптом на плантарния фасциит е болка в петата, особено по нейната вътрешна повърхност. В началния стадий пациентите могат да усещат леки симптоми като изтръпване или боцкане, наподобяващо настъпването на малко камъче в обувката. В по-напредналите стадии болката става по-интензивна и постоянна, като се усеща най-силно при първите стъпки след събуждане и може да продължи през целия ден. В тежки случаи, пациентите започват да куцат и тяхната двигателна активност се нарушава сериозно.

Диагностицирането на плантарния фасциит е сравнително лесно и обикновено се извършва чрез преглед от ортопед. Допълнителни изследвания като рентген, ехография или ЯМР могат да бъдат назначени за потвърждаване на диагнозата.

Лечението на "болезнената пета" може да бъде както неоперативно, така и оперативно. В повечето случаи (над 90%) неоперативното лечение е успешно и включва прием на нестероидни противовъзпалителни средства, физиотерапия (като шокова вълнова терапия и лазерна терапия), кинезитерапия, както и локално приложение на кортикостероидни инжекции или кръвна плазма. Специално изработени стелки също могат да помогнат за облекчаване на симптомите. Оперативното лечение се налага в по-малко от 5% от случаите и включва парциална фасциотомия, при която част от фасцията се отстранява, за да се намали напрежението.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Акценти